pondelok, 24 januára, 2022

Aká je politická budúcnosť Štefana Harabina?

Posledné články

Aká je politická budúcnosť Štefana Harabina? V zákulisi sa hovorí o veľkom politickom návrate Mečiara

Aká je politická budúcnosť Štefana Harabina? V zákulisi sa hovorí o veľkom politickom návrate Mečiara
Aká je politická budúcnosť Štefana Harabina? V zákulisi sa hovorí o veľkom politickom návrate Mečiara

Súčasná Slovenská politika sa točí okolo liberálneho trendu ala Progresívne Slovensko a Kiska. Sulíkovci a Matovičovci môžu vo voľbách utrpieť jasnú porážku. Práve oni sa obávajú triestenia hlasov. Na druhej strane podľa prieskumu nepadajú ani Kotlebovci. Ty sú v prieskumoch na 3 mieste. Zamiešať karty v politike môže aj sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Harabin získal v prezidentských voľbách 10% a skončil pred bránami veľkého prezidentského finále. Na druhej strane zisk 10% mandátu je dosť veľký k tomu, aby Harabin zamiešal karty. Voličská základňa Harabina by bola s veľkou pravdepodobnosťou skupina konzervatistov, ktorí myslia viac národné ako európsky. V kuloároch sa dokonca hovorí o možnej spolupráci s bývalým premiérom Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom.

Pre portál Glob.sk sa Harabin otvoril viac ako inokedy predtým. Sám priznáva svoju antisystemovost. Harabin však dlhodobo poukazuje na svoju nezávislosť aj tým, že kritizuje nielen vládny smer, ale tak isto, aj súčasnú pravicu.

Aká je politická budúcnosť Štefana Harabina? V zákulisi sa hovorí o veľkom politickom návrate

Po prezidentských voľbách mnoho politológov aj široká verejnosť komentovala, že sa neviete preniesť cez prehru. Ako vnímate svoj neúspech s odstupom času? Postupovali by ste dnes už inak?

Z  hľadiska dosiahnutého počtu hlasov sa určite nejedná o neúspech. Nedosiahol som ale absolútne víťazstvo, výhru vo voľbách. To je fakt.  Myslíte, že keď poukážem na to, že volebný proces nebol ukončený, že to sa Harabin nevie preniesť cez prehru? Iba som žiadal dodržať zákon. Ako občan som poukázal na  skutočnosť, že mohlo dôjsť k volebným podvodom prostredníctvom tzv. cestujúcich voličov. A aby bol volebný proces ukončený, Ústavný súd sa mal vyjadriť či už pozitívne alebo negatívne.

Lenže Ústavný súd sa nevyjadril nijako. To znamená, že volebný proces nebol ukončený a pani Čaputová bola inaugurovaná v rozpore s právom. To je všetko. Vy, keby ste mali silné podozrenia z možného falšovania volieb podporené stanoviskom člena volebnej komisie, nedali by ste podnet na Ústavný súd? Ak nie, tak potom túto krajinu nič dobré nečaká. Na právo a spravodlivosť nesmieme nikdy rezignovať.

Po vašej poslednej tlačovej besede vás kritizoval aj Béla Bugár. Nepáči sa mu, že by ste podľa momentálne platných zákonov mohli pred budúcoročnými voľbami len prerušiť výkon sudcu Najvyššieho súdu a kandidovali by ste ako líder nejakej kandidátky. Most-Híd kvôli vám predkladá aj návrh zákona, ktorý by vám zabránil ponechať si aj talár aj byť aktívnym v politike. Ako vnímate takýto návrh? Je podľa vás v súlade s ústavou?

Pozrite sa. Béla Bugár tým iba opätovne potvrdil, že on už do politiky nepatrí. Je tam 30 rokov. Nemá čo priniesť. Je opotrebovaný. Miesto toho, aby sa staral o horiace rušne, ktoré spadajú pod jeho ministra, alebo sa staral o to, aby firmy pri výstavbe meškajúcich diaľnic nekontaminovali pôdu a vodu, čo je mimochodom naša najcennejšia prírodná surovina, tak tu ide kvôli jednému človeku pripravovať akýsi zákon. Zákon o Harabinovi. Veď je na smiech už aj maďarsky hovoriacim voličom. Drží sa tam zubami nechtami. Ale zase, čím iným by sa živil. Veď nič nevie. Po tejto stránke ho chápem.

Prečo ste sa rozhodli nezaložiť vlastnú stranu, ktorá by mala program, ktorý by ste vy sám tvoril? To, že by ste sa chceli do parlamentu dostať len ako líder kandidátky sa môže skutočne zdať len ako si ponechať zadné vrátka, aby ste sa mohol vrátiť do talára.

– Ako som povedal minulý týždeň, ja nechcem riadiť nijakú stranu. Nechcem sa zaoberať administratívnym a personálnym riadením, čo je spojené s členstvom vo vedení strany. Myslím tým, ak to mám povedať napriamo, že si viem predstaviť, že by som bol akýmsi ideovým otcom a prirodzeným lídrom.  Ako som už povedal, potrebujeme nových ľudí v politike, ľudí politicky nezaťažených, odborne schopných. Potrebujeme aj mladú krv. Stará garda politikov už nespraví nič. Je odpísaná.

Politológovia aj médiá vás a vašich voličov zaraďujú k antisystému. Myslíte si, že by ste vedel osloviť aj konzervatívnejších či liberálnejších voličov?

– To, že ja trvám na dodržiavaní práva, to, že vyzývam politikov, aby nekradli, to, že vyzývam politikov aby dodržiavali medzinárodné právo je antisystém? Ak áno, tak som antisystémový a som na to hrdý. Ale prosím vás zamyslite sa nad tým.

Väčšina politickej scény vám vyčíta radikálne postoje a často veľmi tvrdý slovník. Nemáte obavu, že pokiaľ by ste sa na čele niektorej strany dostali do parlamentu, jednali by štandardné strany s vami podobne ako s ĽSNS? Teda že by s vami nechceli spolupracovať.

– Ak pôjdem do volieb, budem sa snažiť získať čo najväčšiu podporu pre svoj program. Nič viac vám neviem povedať.

zdroj: https://www.infovojna.sk/article/stefan-harabin-o-politickej-buducnosti-som-antisystemovy-a-som-na-to-hrdy

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články