Image default
Zahraničie

Albrightova: Ľudia si nevážia toho, čo Havel pre Česko robil

Albrightova: Ľudia si nevážia toho, čo Havel pre Česko robil
Ľudia si nevážia toho, čo Havel pre Česko robil
Ľudia si nevážia toho, čo Havel pre Česko robil

Albrightova navštívila Česko

Pri príležitosti 20 rokov členstva Česka v Nato sa okrem štyroch prezidentov predstavila aj bývalá Ministerka zahraničných vecí Madeleine Albright. Madeleine Albright vlastným menom Márie Jana Korbelová si príchodom do Českej republiky uctila aj prvého prezidenta Česka Václava Havla. Albrightova sa tak isto zapísala do dejín, že Slovenskú republiku nazvala čiernou dierou. Alternatíve je známa ako Balkánska mäsiarka.
.
Albrightová sa vyjadrila aj ohľadom problematiky NATO. „Väčšina Američanov sa stavala proti rozšíreniu NATO, Argumentovali sme, že cieľom rozšírenia nie vyprovokovať novú vojnu v Európe, ale zabrániť opakovaniu vojny… Ďalej sme tvrdili, že je potrebné brániť demokraciu, mier a integráciu… Tiež sme argumentovali, že je rozšírenie nutné, aby sme napravili krivdy minulosti, poukázala na problematiku NATO Albrightová.
Albrightová vystúpila aj v Rádiožurnále, kde komentovalo vzostup populizmu v strednej Európe a taktiež predstavila svoju novú knihu Fašismus – Varovanie?
.
Vzostup populizmu nielen v Maďarsku, ale všeobecne v strednej Európe, kde sa nachádza aj Slovenská republika, môže byť podľa nej problematický. „Naozaj ma mrzí, že, keď bol koniec studenej vojny, ľudia chceli byť Európania, chceli vedieť, čo sa to deje v Bruseli, hovorí.
.
Albrightova: Ľudia si nevážia toho, čo Havel pre Česko robil
„Skôr som nervózna, že nás Rusi chcú odstrániť z Európy a chcú, aby sme nemali žiadnych partnerov. Preto som rada, že americký prezident má záujem a stretáva sa s ľuďmi, ale neviem, aký signál to vysiela. Pre mňa je normálne, že prezident sa chce stretnúť a rozprávať s ľuďmi z všetkých krajín. Verím v diplomatické rozhovory, „Opisuje aktuálne dianie Albrightová
Albrightová v rozhovore tak isto nezabudla ani na súčasného prezidenta Zemana, Babiša či Havla. Práve aj ich spomenula v jej novej knihe. „Je dôležité vedieť, prečo sú zvolení. Ak treba ľudia zabudli na históriu tejto krajiny. Pre mňa je smutné, že ľudia si dosť nevážia toho, čo robil Václav Pavel. Keď sa stal prezidentom, zrazu to bola opäť zlatej krajiny”

zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/rozhovor-20-minut-radiozurnalu-madeleine-albrightova-fasismus-kniha-populismus_1903111830_pla, https://www.infovojna.sk/article/madeleine-albrightova-lide-si-nevazi-toho-co-havel-pro-cesko-delal

Súvisiace články

Macron: Francúzsko je americkým spojencom, nie vazalom

Andrej

Stráca Orban voličskú základňu po tvrdom tlaku Únie na Maďarsko?

Andrej

Putin sa neobáva žiadneho konfliktu

Andrej

Zanechať komentár

Použitím tohto formulára súhlasíte s ukladaním a spracovaním vašich osobných údajov na tejto webovej stránke v súlade s pravidlami GDPR..