Svet

Beňová si podala pravicu! Zhodnotila predvolebný opozičný blok! Tomuto ozaj niekto reálne verí?

Napísal Andrej · 2 min read >

Beňová si podala pravicu! Zhodnotila predvolebný opozičný blok! Tomuto ozaj niekto reálne verí?

Europoslankyňa Monika Beňová v celku tvrdo zhodnotila súčasné predvolebné opozičné spájanie jednotlivých strán, ktoré sa dohodli na neutočení. KDH, Progresívci/SPOLU a Za Ľudí budú pravdepodobne spolupracovať aj po voľbách. K stranám by sa pravdepodobne pripojili aj Matovičovci a Sulíkovci.

Beňová si podala pravicu! Zhodnotila predvolebný opozičný blok! Tomuto ozaj niekto reálne verí?

Keď čítam články o akomsi spájaní sa opozičných strán do predvolebného spoločného bloku, tak mám pocit, že opať raz dochádza k fatálnemu nepochopeniu. Skúsme trochu z nie tak dávnej histórie. V roku 1998 vznikla SDK ( 5 strán: KDH, DS, DÚ, Strana zelených a Socialnodemokratická strana), ako opozičný volebný blok.

Napriek tomu voľby vyhralo HZDS a SDK vytvorila vládu len vďaka SDĽ a SMK. Po jeden a pol roku, teda počas funkčného obdobia vtedajšej vlády,nenaplnené ambície lídra SDK M. Dzurindu sprevádzané neúspechom v domovskej KDH vyústili do vzniku SDKÚ (2000) a v novembri 2003 vzniká v tejto novej strane platforma pod vedením I. Šimka a v roku 2004 vystupili viacerí členovia SDKÚ a založili Slobodné fórum. 


Rok 2015 bol takisto zaplnený informáciami o tzv. Mladých puškách, opozičných lídrov OĽaNO ( I. Matovič), SaS( R. Sulík)a NOVA ( D. Lipšic) no táto skupina to vzdala ešte pred voľbami 2016 a NOVA sa do NR SR dostala v podobe G. Grendela na kandidatke OĽaNO. Rozhodnutie nevytvoriť predvolebnú koalíciu sa teda oplatilo najma SaS a OĽaNO, ktoré by v takej koalícii stratili najviac mandátov.

 
 


A aj keď máme len pár mesiacov po prezidentských voľbách, tomu že sa dnes pripomínajú len oslavné články na adresu R. Mistríka rovnako predchádzali nie celkom korektné vyhlásenia ( áno, aj také, že ako žena má menšie šance a podobné bla bla) a po jeho vzdaní sa ho počastovala poslankyňa Cigániková( SaS) slabochom.

No a teraz, 10 dní pred odovzdávaním kandidátskych listín tu opať prebieha debata o veľkom spoločnom bloku. Aj najoptimistickejšie prieskumy agentúr mu pripisujú možný zisk niekde na hranici medzi 25%a 30%. Blok už teraz dvojkoalície PS/Spolu, Za ľudí, SaS a možno aj OĽaNO. M. Truban, ktorý na základe prieskumu, ktorý si dali urobiť, získal líderstvo pred M. Beblavým.

Tým M. Beblavým, ktorý podľa rozhovorov s A. Kiskom rýchlo založil spolu a nečakal na Kiskovo rozhodnutie či do politiky pojde. Lebo každý, kto sleduje politiku trochu podrobnejšie a viac ako 20 rokov aj posobenie M. Beblavého v stranách v ktorých posobil doteraz tipuje, že nedokázal ovládnuť túžbu, byť aspoň raz predsedom. A tak má A. Kiska stranu vlastnú, s dvojkou V. Remišovou a s perspektívou 10 % a možno aj viac percent a s vlastnými poslankyňami a poslancami. V porovnaní s PS/Spolu, ktorí už teraz napr.v EP posobia v rozličných frakciách vždy po dvoch je teda vo výhode. Navyše v porovnaní s nimi mesiac od mesiaca rastie. 


Najhoršie je na tom teraz SaS. Po bratosestrovražednomnsúboji z pred pár týždňov je najzraniteľnejšia a scénar so zlyhaním R. Procházku a príklonu očakávaných voličov Siete k SaS je nepravdepodobný. Myslím že R. Sulík to vie.
A tento blok by mal teda podľa médií viesť do volieb bývalý člen SaS ( podľa p. Cigánikovej slaboch) R. Mistrík. A za chrbtom mu bude stáť Kiska, Truban, Beblavý a Sulík ( možno aj s I. Matovičom, ktorý bude ale najviac v pohode, lebo kandidovať bude určite zo 150-tky)

Tomuto ozaj niekto reálne verí? Aspoň z nich teda niekto?

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/benova-predvolebnom-opozicnom-bloku-tomuto-ozaj-niekto-realne-veri-aspon-nich-teda-niekto/1962162

https://www.facebook.com/monikabenovaep/

foto: Zdroj: TASR opozicia

Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk

 

Written by Andrej
Lepšie ostať kritický, ako veriť úplne všetkému. Hoci byť v živote naivný je niekedy jednoduchšie. Na druhej strane byť klamaný celý čas ešte horšie. PICUSCapital je malá redakcia, ktorá sa snaží zobudiť ľudí a kriticky poukazovať na danú problematiku. Či už ide o politikov pravice, ľavice. Či sú červený, ružový alebo fialový. Na stránke PICUSCapital dostáva naivita červenú! Lepšie kriticky rozmýšľať, ako veriť všetkému! Profile

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.