utorok, 30 mája, 2023

Bude aj na Slovensku protibúrkový zákon? Holandsko má v tom jasno

Posledné články

Bude aj na Slovensku protibúrkový zákon? Holandsko má v tom jasno. Búrka je takzvane „tradičný“ náboženských odev pre niektoré ženy. Ide o odev, ktorý si väčšina Slovákov a Čechov míli. Je to odev, ktorý zahaľuje ženu od nôh až po hlavu a ktorý ma sieťkovaný otvor pre oči. Teda skutočná búrka vyzerá tak ako na obrázku nižšie. V našom titulnom obrázku sme použili takzvaný niquab.

moslimská búrka
moslimská búrka, zdroj – DPA

Dlhý spor nosenia odevu v Holandsku je u konci. Od tohto štvrtku (8.8.2019) sa uplatňuje zákaz nosenia búrok v školách, nemocniciach, vládnych budovách, univerzitách, verejných priestranstvách ale aj v MHD. Ministerstvo vnútra motivuje svojich občanoch aby upozorňovali na dodržiavanie zákona. Ak takáto osoba poruší zákon, môžu štátny príslušníci požiadať o odhalenie tváre, ale aj pokutovať osobu sumou 150€.

Zákon však pokračuje a zakazuje aj niquab helmy, šatky ale aj iné celo-tvárové oblečenie. Uplatňovanie zákona je však otázne. Niektorí úradníci, prevádzkovatelia budov či súkromný dopravcovia odmietli dodržiavanie zákona.
No Holandsko nie je priekopníkom tohto zákona. Ako prvý štát v tento zákon prijalo Francúzsko a to už v roku 2011. Nemecké Hesensko taktiež prijalo tieto obmedzenia, avšak iba v obmedzených prípadoch vykonávania verejnej funkcie.
V Dánsku tento zákon taktiež našiel svoje uplatnenie a je pokutovaný vo výške 134 až 1340€. Avšak je verejne známe, že tento zákon bol porušený iba 39 krát.

 

Bude aj na Slovensku protibúrkový zákon

Politici ktorí prišli s týmto zákonom hovoria o hladných výhodách a o slobodne pre ženy. Keďže podľa nich zahaľovanie obmedzovalo slobodu žien. No na druhej strane liberálny aktivisti hovoria o utláčaniu vierovyznania.
K dnešku v tento zákon platí v krajinách ako je Belgicko (2011), Bulharsko (2016), Dánsko (2018), Francúzsko (2011), Rakúsko (2017) obmedzene Nemecko (2017) a Taliansko (2004).

Niektorí priaznivci by privítali aj na Slovensku tento zákon. Slovensko by sa tak pridalo ku krajinám siedmim krajinám, ktoré odmietajú toto zahaľovanie. Už len s možného teroristického útoku a slobody pre ženy.

[lwptoc]


Zdroj: https://www.napalete.sk/v-holandsku-zacal-platit-tzv-protiburkovy-zakon/
Bude aj na Slovensku protibúrkový zákon?

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články