pondelok, 6 decembra, 2021

„Čaká nás úplná katastrofa!“ Ex-minister bez servítky o plánoch premiera Matoviča

Posledné články

„Čaká nás úplná katastrofa!“ Ex-minister bez servítky o plánoch premiera Matoviča

Podľa ex-ministra Juraja Draxlera chce premier Matovič rozhádzať peniaze na „mega projekty“. Draxler pripomenul, že Igor Matovič chce míňať len na veľké národne projekty. V tomto je však háčik.

Status Juraja Draxlera

„Matovič chce peniaze rozhádzať na „mega projekty“

Z vecí, ktoré v posledných dňoch odzneli na našej politickej scéne, no nedostalo sa im veľa pozornosti, hoci by malo, by som vybral Matovičove víkendové vyhlásenie, že eurofondy budeme míňať len na veľké národné projekty.

Zdroj: Foto: SITA/Úrad vlády SR
Zdroj: Foto: SITA/Úrad vlády SR

To je bizarné už len čisto z pohľadu, že práve „národné projekty“ nám doteraz Európska komisia zvykla dosť vyčítať. Brala ich ako často málo efektívne a potenciálne silne korupčné. A Matovič ich chce ešte nafúknuť.

Ako príklad uviedol, že by sme mohli napumpovať stámilióny do systému separovania odpadu. Asi myslel hlavne spracovanie. Nič principiálne proti, len pôjde o nákup drahých zahraničných technológií s minimálnym dopadom na našu hospodársku výkonnosť či zamestnanosť a neistým výsledkom (otázka je, či by sa dalo ľudí motivovať či prinútiť tak dôsledne separovať napríklad plasty, aby mali recyklačné fabriky vôbec s čím robiť).

Fakt je, že my roky eurofondy míňame strašne zle a práve veľké projekty s cieľom zrýchliť čerpanie sú toho príkladom. Ako exminister by som niečo vedel povedať o tzv. vedeckých parkoch – jedno z najťažších bremien, ktoré mi pristáli na krku, keď som na post nastúpil, boli práve rozrobené projekty vedeckých parkov. Na tie sa tu minuli stámilióny, do značnej miery úplne nezmyselne. Nastavali sa veľké budovy, ktoré sú v niektorých prípadoch poloprázdne, navyše niekde zle urobené, samotné fungovanie vedy to nezlepšilo. Áno, eurofondy sme „úspešne minuli“ ale tak, že sme proste obrovské peniaze utopili v betóne.

Pri tom, ako Matovičova vláda nevie zadefinovať ani úplne základné smery fungovania jednotlivých oblastí hospodárstva a spoločnosti, a pri tom, aká je úplne nemohúca pri príprave dočerpávania existujúcich eurofondov, by som povedal, že toto bude teraz dokonca ešte horšie. Čaká nás úplná katastrofa“ status Juraja Draxlera

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články