Ekonomika

Chcú nám vyťažiť naše Slovenské zlato. No nám z toho neostane nič

Chcú nám vyťažiť naše Slovenské zlato. No nám z toho neostane nič. Zahraničná firma chce u nás ťažiť nerastné suroviny má sa...

Napísal Daniel · >
Chcú nám vyťažiť naše Slovenské zlato. No nám z toho neostane nič
Chcú nám vyťažiť naše Slovenské zlato. No nám z toho neostane nič.
Zahraničná firma chce u nás ťažiť nerastné suroviny má sa jednať o spoločnosť MetalsTech. MetalsTech ma uzavretú zmluvu, na ktoré je postavená ťažba zlata na strednom Slovensku.
Výsledkom tejto ťažby by mali byť aj nejaké pracovné miesta no rozsah zamestnancov je na teraz otázny. Problémom je najme to, že štátna pokladnica z toho nebude mať takmer nič. Austrálska spoločnosť jej chce prenechať iba drobné. Pričom z ťažby nášho zlata si chce MetalsTech spraviť miliónový biznis.
Austrálska firma MetalsTech sa musí dohodnúť s firmou Ortaca, ktorá ma právno na ťažbu zlata v lokalite stredného slovenská. Firma ma k dnešnému dnu približne mesiac a pol na to aby technicky a právne zabezpečila ťažbu. Ortaca prisľúbila, že zaistí aby nový kupec, teda firma MetalsTech nepoužívala na Slovensku ťažbu, pri ktorej sa používa vysoko jedovatý kyanid.

 

Slovenské zlato
Slovenské zlato – Martin Bago

Chcú nám vyťažiť naše Slovenské zlato. No nám z toho neostane nič

Ťažba by sa podľa predbežných informácií mala vykonávať v oblasti Šturec pri Kremnici. Na ťažbu v tejto lokalite sme ako Slováci patrične hrdý. Nakoľko sa podľa dobových prameňov v tejto lokalite ťaží zlato už od ôsmeho storočia. Historická produkcia bola približne 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 milióna uncí striebra. To vychádza približne 280 ton farebného kovu.

Strana SaS už viac krát upozornila, že štát má s tejto ťažby iba mizivé sumy. Trhová hodnota jedného kilogramu zlata je 40 000€ no štát nastavil poplatky vo vyše 16€.

„Zlato, čo sa na Slovensku vyťaží, má hodnotu 20 miliónov eur. SR za to zinkasuje 8-tisíc. To znamená, za každý jeden kilogram zlata dostane SR 16 eur. Toto je podľa nás naozaj donebavolajúce,“ uviedol Karol Galek z SaS.

Vo výsledku môže Slovenská republika prísť o stovky tisíc eur na poplatok. No v zlate o milióny eur.

 


Zdroj: napalete.sk/australcania-chcu-tazit-slovenske-zlato-za-miliony-eur-stat-z-toho-nic-nema
Foto: http://prod-upp-image-read.ft.com/912dcfb4-9302-11e9-aea1-2b1d33ac3271
Chcú nám vyťažiť naše Slovenské zlato. No nám z toho neostane nič

 
 
Written by Daniel
Prečo PICUS Capital? Na Slovensku máme média, ktoré sú vlastnené a financované západom. Členovia a redaktori týchto médií sedia v správnych radách mimovládnych organizáciách a predstavenstvách neziskových organizácií. Takto nemôžeme zaručiť "objektívne spravodajstvo". A preto je lepšie si ho robiť sám! "Lepšie kriticky rozmýšľať ako hlúpo veriť všetkému." Profile

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *