pondelok, 24 januára, 2022

David Rockefeller vodca najznámejšieho klanu alebo len obyčajný bankár?

Posledné články

 

David Rockefeller vodca najznámejšieho klanu alebo len obyčajný bankár?

David Rockefeller vodca najznámejšieho klanu alebo len obyčajný bankár?
David Rockefeller vodca najznámejšieho klanu alebo len obyčajný bankár?

David Rockefeller zdedil gény po pradedovi

Rodina Rockefellerovích je jeden z najbohatších klanov v súčasnosti. Práve David Rockefeller patril medzi zástupcov a významných predstaviteľov rodiny Rockefellerovích. Za svoj život vyskúšal mnoho profesii. Gény však zdedil po svojich predkoch. Stal sa významným finančníkom a šikovným bankárom. Významným bodom jeho pracovnej kariéry je filantrópia a investovanie do jednotlivých politikov. David Rockefeller sa dožil 101 rokov a za svoj život opäť posunul latku Rockeffelerovho klanu opäť na vysokú úroveň.

Starý otec a otec Davida Rockeffelera
Starý otec a otec Davida Rockeffelera

Detstvo Davida Rockefellera

David Rockefeller sa narodil v New Yorku. David už odjakživa nepociťoval chudobu práve naopak. Jeho pradedo John vybudoval obrovskú sieť Standart Oil a rodine Rockefellerových patril významný majetok. Syn Ropného magnáta mal 6 detí. Budúci najuspešnejší vodca klanu sa narodil ako šieste dieťa. Jeho otec pokračoval v klane Rockefellerovcov ako finančník. Jeho ženou bola Abigail Aldrich. David vyrastal vo veľkej rodine. Mal 4 bratov a sestru.

David Rockefeller vodca najznámejšieho klanu alebo len obyčajný bankár?

David Rockefeller pokračoval v šľapajách svojho otca a deduška. V roku 1936 sa rozhodol študovať na prestížnej Harvardskej univerzite. Tam sa venoval odboru Ekonomika. Už od študentských čias bol Rockeffeler veľmi šikovnou osobnosťou, ktorá mala jednoducho talent na finančníctvo. Jeden rok strávil na prestížnej Londýnske škole ekonomiky známou pod skratkou LSE. Tam sa po prvý krát stretol s budúcim prezidentom Ameriky. Johnom F. Kennedym. David Rockefeller sa dokonca v budúcnosti bude „randiť“ so Sestrou Johna Kennedyho Kathleen. David Rockefeller si prácu finančníka vyskúšal na londýnskej pobočke v Chase Manhattan Bank. Po návrate z Londýna si vyškolený mladučký Rockefeller pokračoval v štúdiu na Chicagskej univerzite, ktorú dokončil v roku 1940. Získal tak titul Ph.D

mladý David
študent David

Kariera Rockefellera

David Rockeffeler bol známym menom vďaka jeho dedovi a majetku, ktorý Rockefellerovci vlastnili. Po ukončení štúdia dostal Rockefeller možnosť pracovať ako sekretár primátora mesta v Chicagu. V roku 1941 Rockeffeler odchádza z postu sekretára a stáva sa asistentom regionálneho riaditeľa Úrádu obrany, zdravotníctva a socialných služieb USA. Rockefeller sa však v úrade nezdrží dlho. A v roku 1942 ukončil úradnícku kariéru.

Obdobie 2 svetovej vojny

V Európe panovala vojna do ktorej sa postupne dostáva aj USA. David Rockefeller vstúpil do americkej armády v roku 1943. Absolvoval základnú dôstojnícku školu. V roku 1945 bol Rockeffeler povýšený za kapitána. Rockefeller bol vyslaný do Afriky a taktiež pôsobil aj vo Francúzsku. Bolo to predovšetkým tým, že počas štúdia sa David naučil plynule po Francúzsky. Rockeffeler mal na starosť politické a spravodajské jednotky. Vo Francúzsku pôsobil ako vojenský atašé na americkom veľvyslanectve v Paríži.

Návrat a pokračovanie klanu

Rockeffeler pochopil, že práca úradníka ho do budúcnosti určite nebude baviť. Rockefeller vša všetky činnosti bral ako nové skúsenosti, ktoré chcel využívať v rodinnom klane. Po vojne sa Rockeffeler pripája k Rockefellermi známej banke Chase National Bank. Netreba zabúdať, že vtedajším predsedom banky bol práve Davidov strýc Winthrop W. Aldrich. Banka Chase bola veľkoobchodnou bankou. Zaoberala sa predovšetkým veľkými investíciami a mala významných globálnych hráčov, ktorí banke vedeli niečo významné ponúknuť.

V praktickosti išlo o VIP privátnu banku, ktorá bola predovšetkým významnou pre veľkých „žralokov“. Medzi najznámejších klientov banky Chase patrila spoločnosť General Elektric. Netreba zabúdať, že Chase Bank bola úzko spájaná práve s Rockeffelerovcami. Išlo predovšetkým o prepojenia ropného priemyslu a správnou radou banky. David Rockefeller tak pokračoval ako finančník v banke, kde jeho firma mala dostatočný podiel aby ovládala a diktovala banke Chase. V súčasnosti je banka premenovaná na JPMorgan Chase.

Asistent generálneho riaditeľa Chase Bank neskôr riaditeľ a najväčší akcionár

Rockefeller rád cestoval a stretával sa s mnohými ľudmi. Práca v zahraničnom oddelení mu proste voňala. David sa venoval medzinárodnému obchodu s množstvom komodít. Káva, cukor či kovy boli najznámejším obchodom, ktorému sa venoval Rockefeller. Rockeffeler tak isto stíhal udržiavať vzťahy s viac ako 1000 korešpondenčnými bankami na celom svete. V roku 1960 sa Rockefeller stáva prezidentom. O 20 rokov neskôr je najväčším akcionárom banky v ktorej od roku 1946 začínal.

Rockefeller rád cestoval a stretával sa s mnohými ľudmi.
Rockefeller rád cestoval a stretával sa s mnohými ľudmi.

Globálny Chase Bank

Za vládnutia a prezidentovania Rockefellera sa vtedajší líder rozhodol, že Chase bank posunie na trošku iný globálnejší level. Prečo by bola značka Chase iba v USA, ked môže byť aj v Európe. Rockefeller postupne vybudoval pobočky v Moskve v roku 1973. Išlo o prvú Rockeffelerovú pobočku, ktorá bola práve v Sovietskom zväze. Rockeffeler sa zaujímal aj o Čínu. V tom istom roku vybudoval Rockeffeler pobočku aj v Číne

Filantrop Rockefeller

Po tom čo dosiahol významné bankové úspechy sa David Rockefeller rozhodol byť politicky aktívny a tak isto sa podieľať na rôznych mimovládnych projektoch. Sám mal veľmi dobré vzťahy s Americkým prezidentom Eisenhowerom. Práve takéto významné vzťahy Rockeffelerovi pomohli vytvárať významné zahraničné vzťahy s lídrami krajín. Slúžil ako vyslanec na úrovni podnikania. V jeho zahranično politickej kariere sa stretol zo Saddámom Husajnom, Fidelom Castrom, Nikitom Chruščovom či Michaelom Gorbačovom. Rockefeller mohol už v minulosti pôsobiť v politike. Konkretne mu prezident Jimmy Carter ponúkol pozíciu tajomníka ministerstva financii. Rockefeller túto možnosť odmietol a stal sa prezidentom Chase Bank a postupne aj významným filantropom.

Podporovateľ republikánov

Rockeffeler sa v 21 storočí stáva významným prispievateľom republikánov. Aby podporoval čoraz viac takzvaných Rockeffelerových republikánov v roku 2006 sa spája s vedúcimi predstaviteľmi spoločnosti Goldman Sachs. Po vzájomnom súhlase Rockefeller vytvára fundraisingovú skupinu, ktorá je umiestnená vo Washingtone. Názov skupiny Who Care Care. Tá mala za úlohu podporovať republikánskych kandidátov.

Smrť v spánku

David Rockefeller zomiera 20. marca 2017 vo veku 101 rokov. Rockeffeler zomrel v spánku na zástavu srdca vo svojom dome v Pocantico Hills. Svojim 6 deťom zanecháva významný majetok a veľké finančné meno klanu Rockeffeler. Bude len otázkou času, kto nastúpi na „tron“ klanu Rockeffelerovcov.

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/David_Rockefeller, https://www.thetrentonline.com/david-rockefeller-dies-101/,

 

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články