Magazín

Dôsledok Brexitu „Sme absolútne oddaní úspechu Brexitu“ alebo radšej Britská „Nórska cesta“

Dôsledok Brexitu: „Sme absolútne oddaní úspechu Brexitu“ alebo radšej Britská „Nórska cesta“ dôsledky Brexitu.. Súčasná Britská premiérka Theresa May pre denník SUN vyhlásila,...

Napísal Andrej · >
Dôsledok Brexitu „Sme absolútne oddaní úspechu Brexitu“ alebo radšej Britská „Nórska cesta“ 1

Dôsledok Brexitu: „Sme absolútne oddaní úspechu Brexitu“ alebo radšej Britská „Nórska cesta“ dôsledky Brexitu..

Súčasná Britská premiérka Theresa May pre denník SUN vyhlásila, že Veľká Británia je absolútne oddaná úspechom Brexitu.
Británia by podľa premiérky mala opustiť jednotný trh a vytvoriť si nový vzťah s Európskou úniou, ktorá by v krajine viac nemohla kontrolovať hranice, zákony a taktiež peniaze. Na záver uviedla, že Britom pri dosahovaní vybraného cieľa (brexit) sa darí. V práci budú naďalej pokračovať aj v ďalších mesiacoch.

 

britania na Brexite trvá -dôsledok brexitu - dôsledky brexitu
Britská premierka na Brexite trvá -dôsledok brexitu – dôsledky brexitu

 

Veľká Británia a Hybridné partnerstvo s Európskou úniou? -dôsledok Brexitu

Euroskeptici sa predovšetkým obávajú, že súčasná premiérka môže pristúpiť na tzv Hybridné partnerstvá. Spojenie Hybridného partnerstva s Európskou úniou by znamenalo silnejšie priblíženie sa k Bruselu. Na druhej strane Pro-európsky Briti označujú hybridné partnerstvo za výborný nápad a krok vpred pre Britániu.

 Hybridné partnerstvá vs Mayova – dôsledky Brexitu

Premiérka cestu Hybridného partnerstva neschvaľuje. Najmä preto, že hybridný model zamietli členovia jej vlastnej komisie Brexitu .

 

Britská „Nórska cesta“- dôsledok Brexitu?

Snaha Britských proeuropanov naďalej graduje. Pred premiérku sa snažia dotlačiť návrh k Nórskej ceste. V jednoduchosti by Británia nebola súčasťou Európskej únie, ale stále by patrila do Európskeho hospodárskeho priestoru aj Európskeho združenia voľného obchodu.

 Hybridné partnerstvo ani „Nórska cesta“ pre stúpencov Brexitu je nočnou morou. Je len otázkou času ako sa vo finále rozhodne Veľká Británia.

 

Čo si myslím? – dôsledok Brexitu?

 Veľká Británia v minulosti tak aj v súčasnosti zohráva významnú úlohu vo svete.  Aj po Brexite by sa vzájomné vzťahy s Európskou úniou nemali vytratiť. Naopak by sa mali prijať opatrenia, ktoré by  „nenaštrbili“ vzťahy medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou.

Európska únia by stratila stabilného a významného partnera v zahraničnom obchode, čo by predstavovalo výraznú zmenu zníženia exportu a importu produktov medzi EU a Veľkou Britániou. Sankcie by mohli odlákať aj významných Britských investorov, ktorí sa chystajú podnikať na území krajín EU. Ide aj o Slovenskú republiku pre, ktorú je Veľká Británia dôležitý partner a z celkového pohľadu zahraničných vlastníkov slovenských firiem patrí Veľká Británia do top 10 krajín.

Britské spoločnosti zamestnávajú významný počet obyvateľstva na území Slovenskej republiky a prispievajú k celkovému vývozu produktov a služieb. Mnohé Britské investície tak napomáhajú k rastu ekonomiky Slovenska. Preto je potrebné pokračovať a udržať si vzájomné obchodné vzťahy medzi SR a Veľkou Britániou a naďalej ponúkať priateľské podnikateľské podmienky, ktoré prilákajú ďalších Britských a zahraničných investorov.

 

The Pink Book 2016; Office for National Statistics - dôsledky brexitu - dôsledok brexitu
The Pink Book 2016; Office for National Statistics – dôsledky brexitu – dôsledok brexitu

Spracované podľa údajov z The Pink Book 2016; Office for National Statistics

Veľká Británia dováža najviac od členov Európskej únie. Najväčší obchodný dovozný partner ostáva Nemecko, ktoré za roky 2015-2016 zaznamenalo plusové hodnoty zmien v dovoze tovarov a služieb až o 8,40 %. Veľmi dôležitým partnerom pre Veľkú Britániu patri Holandsko, ktoré z pomedzi top 10 importných krajín zlepšilo v období 2015-2016 zmenu importu o 10,5 %. Dôležitosť zohrávajú krajiny mimo EÚ.

 

Dôsledky brexitu

export porad. tab. -dôsledok brexitu - dôsledky brexitu
export porad. tab. -dôsledok brexitu – dôsledky brexitu

Zdroj- Spracované podľa údajov z : The Pink Book 2016; Office for National Statistics

V tabuľke sa umiestnili štáty EÚ, a to v poradí Nemecko, Holandsko, Francúzsko, Írsko, Belgicko, Taliansko a Španielsko.  Po odchode Veľkej Británie z EÚ budú patriť aj tak medzi dôležitú zložku vývozu Veľkej Británie. Mínusovú zmenu zaznamenalo Nemecko, ktoré sa v rámci exportu umiestnilo na druhom mieste.
Zmena exportu medzi Veľkou Britániou a Nemeckom v ročnom období predstavovala zmenu o – 3,70 %.  Najväčšiu percentuálnu zmenu predstavuje Čína, ktorá zvýšila export za obdobie 2015-2016 až na 25,20 %.

 

Analýza tab. -dôsledok brexitu - dôsledky brexituAnalýza tab. -dôsledok brexitu – dôsledky brexitu

 

 

Som kritický voči Európskej únii ale aj blázon vidí, že „Nórska cesta“ je najlepším možným riešením pre Veľkú Britániu. Európsky Hospodársky priestor a Voľný obchod sú veľmi dôležitým ekonomickým faktorom Británie.

 

Pre viac takýchto informácií našej Facebook Stránke, ale staň sa fanúšikom na našej Facebook Stránke

Written by Andrej
Lepšie ostať kritický, ako veriť úplne všetkému. Hoci byť v živote naivný je niekedy jednoduchšie. Na druhej strane byť klamaný celý čas ešte horšie. PICUSCapital je malá redakcia, ktorá sa snaží zobudiť ľudí a kriticky poukazovať na danú problematiku. Či už ide o politikov pravice, ľavice. Či sú červený, ružový alebo fialový. Na stránke PICUSCapital dostáva naivita červenú! Lepšie kriticky rozmýšľať, ako veriť všetkému! Profile

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *