Ekonomika

Európska únia berie s peňaženky aj tebe. Vieš kvôli čomu?

Európska únia berie s peňaženky aj tebe. Vieš kvôli čomu? Hramonizovaný index spotrebiteľských cien znázorňuje mieru inflácie Slovenskej republiky. Naša krajina má...

Napísal Daniel · >
Európska únia berie s peňaženky aj tebe. Vieš kvôli čomu?

Európska únia berie s peňaženky aj tebe. Vieš kvôli čomu?
Hramonizovaný index spotrebiteľských cien znázorňuje mieru inflácie Slovenskej republiky. Naša krajina má infláciu na úrovni 3%. Slovensko má jednu s najväčší inflácií s krajín Európskej únie. Napríklad také Rumúnsko dosahuje mieru spotrebyteľských cien (infláciu) na hodnote 3,5%. Spomedzi 28 krajín Európskej únie sa jedná o najväčšiu mieru inflácie.

Portál investičné.sk uvádza, že Slovensko je členom eurozóny, kde je takýto trend ešte pomalší. Preto je nezvyčajná takáto vysoká mierna inflácie.
Ak zhodnotíme minulosť, tak miera inflácie sa za desať rokov podstatne vyššia. Napríklad pred desiatmi rokmi si slovák na Slovensku mohol kúpiť podstatne viac než francúz vo Francúzku. A to je práve zvyšovaním sa cien komodít na Slovensku. Za čo môže agresívna politika Európskej centrálnej banky (ECB).

 

Európska únia berie s peňaženky aj tebe. Vieš kvôli čomu?

Politika európskej banky nepomáha slovenskému hospodárstvu. Voľná politika ECB poskytuje nulové a záporné sadzby, ktoré nemajú kladný dopad na našu ekonomiku. Výsledokm je recesia v strednej európe.
Ceny bytov a domov sú ektrémne vysoké, alebo sa neustále niečo stavia no kto v tom býva?
Problémom takéhoto stavebníctva je miera špekulanstva.

Byty nenakupujú spotrebitelia ale špekulanti. Výsledkom je nie spotreba ale investícia z dlhodobého hľadiska.
Z minulosti vieme, že práve realitné investície boli hlavným motorom pre finančnú krízu. Ak praskne realitná bublina, môže to odštartovať finančné problémy.
Práve veľa investícií ale najme úverov sú poskytnutých na realitné účely a výstavby.

Poznáme to najme z minulosti. Napríkald také španielské banky poskytovali nulové, až záporné úroky. Výsledkom boli vysoké úrokové sadzby a vysoké miera inflácie. To malo za následok vysoku mieru nárastu cien na realitnom trhu. Následne sa miera kúpy znížila, čo priviedlo trh do recesie a následne to pomohlo finančnej kríze.

 

Situácia na Slovensku je veľmi pdobná  ako v Španieslku v minulých rokoch, avšak nie tak extrémna. Napríklad krajiny ako je Slovensko by mali zväžiť fiškálnu politiku. Vyšia miera investície by v budúcich rokoch vedela znížiť dopad recesie.

Eurozóna na čele z ECB svojou politikov zvyšuje infláciu na Slovensku v každom sektore. Výsledkom je náraste cien potravín a iných komodít. Nie je to len problém politikov a vlády, ale najme politikov ECB.

 


Európska únia berie s peňaženky aj tebe. Vieš kvôli čomu?
Zdroj: investicne,sk/2019/11/13/slovensko-inflacia
Foto: ecb

Written by Daniel
Prečo PICUS Capital? Na Slovensku máme média, ktoré sú vlastnené a financované západom. Členovia a redaktori týchto médií sedia v správnych radách mimovládnych organizáciách a predstavenstvách neziskových organizácií. Takto nemôžeme zaručiť "objektívne spravodajstvo". A preto je lepšie si ho robiť sám! "Lepšie kriticky rozmýšľať ako hlúpo veriť všetkému." Profile

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *