Nezaradené

FED znižuje sadzby! Zvýšilo to Americké akcie

FED znižuje sadzby! Zvýšilo to Americké akcie. Ako na túto udalosť zareagoval trh?   FED (v USA Federálny rezervný systém), ktorý riadi...

Napísal Daniel · >
FED neznižuje sadzby

FED znižuje sadzby! Zvýšilo to Americké akcie. Ako na túto udalosť zareagoval trh?

FED znižuje sadzby
FED znižuje sadzby

 

FED (v USA Federálny rezervný systém), ktorý riadi a spravuje americký dolár. Ide o súkromný sektor čo kladie pre obchodníkov veľa otázok. USA je jediný štát v ktorom spravovanie meny, akcií, komodity alebo dlhopisov riadi súkromná firma. Čo môže predstavovať problém. Predstavme si ak by na Slovensku riadil bývalú Slovenskú korunu nejaký podnik.

Hneď by sme zo všetkých strán počuli o tom ako je to neetické a média by nám kričali o korupcii. Alebo beztrestnosti daného súkromného sektoru. Bol by to vážne demokratický problém a zrejme by to podľa dnešnej ústavy bolo protiústavné. No v USA je to bežná firma. A celé fungovanie meny funguje ako má?

Dnes vieme, že Americká vláda používa dolár ako finančnú zbraň. A momentálne je to proti štátom ako je Venezuela, Čína, Rusko a Irán. Teda sa s dolára stal politický nástroj nátlaku iných krajín. Ktorý USA rada používa. Preto sa aj Rusko a Venezuela dohodli uzavrieť dohodu o vzájomnou obchode. Pričom v tomto obchode nahradili dolár za rubeľ.

 
 

 

FED znižuje sadzby a S&P 500?

Prečo ale píšeme tento článok?
FED sa rozhodol neznížiť sadzby teda neoprieť sa o skutočnú hodnotu danej komodity. Takzvaný Index S&P 500 sa v USA vrátil 200 (dvestý) denný kĺzavý priemer. A ustálil sa v takzvanom pásme od 2800 do 2900. Niektoré finančné skupiny predpokladajú, že sa posunie až do pásma 2950.

No FED pri tejto informácií nespravil nič. Finančné skupiny predpokladajú, že FED mal rázne zakročiť a upraviť cenu po prípade zvýšiť sadzby. Teda aj možné úroky. No nestalo sa tak. A to môže mať negatívny vplyv na ekonomiku v USA čo ma priamy vplyv aj na ekonomiku v EÚ. Teda priamo na Nemeckú spolkovú republiku. A ak dobre viem, že naša ekonomika je závislá od tej Nemeckej. Čo bude mať koniec koncov aj negatívny vplyv na Slovenský trh. Menší odbyt našich produktov môže oslabiť štátny rozpočet. Samozrejme sa teraz bavíme na teoretickej rovine.

Skutočným faktom teda zostáva to, že FED mal údajne zvýšiť sadzby.
Ak by sa FED takto správal v akciách a zasahoval by aj do akcií. Výsledkom môže byť nereálna cena komodity na trhu.
Ako si napríklad predstavíme, že trh nakúpi komoditu za 50€ a predá ju za 52€. Tak sú obchodníci alebo firmy v zisku a hodnota sa zvyšuje. No ak je to naopak tak hodnota sa znižuje ale obchodníci môžu aj tak nakúpiť ako na trhu začali zo príkazom SELL. Teda začali predávať.

 

Ale čo zlato a striebro?

Za nižšou cenou zlata síce nestojí USA spolu z FED-om ale Čínska ľudová republika.
No FED má prístup ak k týmto dvom komoditám. Predstavme si ak by sa FED správal podobne aj v tomto prípade. Ak FED neznížil sadzby po prípade by neoprel skutočnú hodnotu tejto komodity aj na burze. Nastala byt takzvaná bublina: Teda by sa skutočná hodnota nerovnala hodnote na trhu.

Toto nevie nikto odkontrolovať. Iba finančné subjekty nakoľko len oni majú k tomuto prístup. Teda ak by sa centrálne banky, národné banky alebo FED správali podobne tak by nastal na trhu chaos. Nastala by bublina čo by sa rovnalo miliardovým stratám ako to bolo v prípade zlata.

Týmto článkom chcem povedať, že je riskantné aby súkromný sektor mal prístup k citlivým údajom trhu a k národným údajom. Teda k interným záznamom štátu. No a FED je skromná firma.

 


https://www.investicniweb.cz/tyden-na-trzich-podle-burzovnich-grafu-nadeje-na-snizovani-sazeb-fedu-vyhnaly-americke-akcie-vyse

FED znižuje sadzby

Written by Daniel
Prečo PICUS Capital? Na Slovensku máme média, ktoré sú vlastnené a financované západom. Členovia a redaktori týchto médií sedia v správnych radách mimovládnych organizáciách a predstavenstvách neziskových organizácií. Takto nemôžeme zaručiť "objektívne spravodajstvo". A preto je lepšie si ho robiť sám! "Lepšie kriticky rozmýšľať ako hlúpo veriť všetkému." Profile

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *