utorok, 30 mája, 2023

Grécko a Poľsko žiada od Nemecka vojenské reparácie

Posledné články

Grécko a Poľsko žiada od Nemecka vojenské reparácie

Grécko a Poľsko žiada od Nemecka vojenské reparácie
Grécko a Poľsko žiada od Nemecka vojenské reparácie

Nemecká ekonomika mierne napreduje, ale nedá sa to povedať o politickej situácií.
Merkelová odchádza po nátlaku koaličných strán a Poľsko a Grécko žiadajú vojnové reparácie.

Budúcnosť nemeckej vlády je neistá ak Merkelová odíjde. Volebný súboj koaličných strán v Hesensku a Bavorsku neprispieva situácii v polticikej sfére. Nepomáha tomu ani spomínaný odchod Angely Merkelovej. Strana CDU, ktorej vedúcou je zatiaľ Merkelová už hľadá nového nastúpcu na post kancléra.
K tomu všetkému sa búry ako koaličná strana SPD, ktorá premýšľa o odchodu k opozícii.

 

Vojnové reparácie pre Grécko

Po dlhých mesiacoch vyšetrovania prišlo Grécko s tým že mu Nemecká spolková republika dlží ohromnú čiastku 256 miliárd libier. A to po následkoch invázie nacistického vojska v rokoch 1941 až 1944.

 

„K dispozícii teraz máme kompletnú správu, ktorá sa zaobera celkovými škodami, ktoré Grécku spôsobila nacistická okupácia. V minulosti sme sa síce zaoberali problémami, ale nikdy v takom rozsahu,“

povedal šéf parlamentu pre výbor obrany a zahraničných vzťahov Costas Douzinas.

Správa o vyšterovaní sa týka viac ako 400 000 dokumentov a to z Amerických archívov. Bristský denník Expres uvádza rozsiahle škody na štátnych, ale aj priemyselných budovách a obytných zónach. Pri nacistickej okupácií zomerlo najmenej 300 000 Grékov a to hladomorom. Ďalších desiatky tisíc umerli pri represiách a taktiež bola vyhvraždená židovská komunita v Grécku.

 

Syriza Stelios Koulouglou grécky eroposlanec tvrdí že Nemecko nikdy úplne neprijalo svojú zodpovednosť za 2 sv. vojny v Grécku. Nemecká vláda ma na to iný názor a odvoláva sa zaplatenie 115 000 000 nemeckých mariek v roku 1960.

Poľské vojnové reparácie

„Pokiaľ Nemecko neuzná svoje vojnové dlhy a neprejaví snahu k osobám s ktorými kruto zaobchádzalo, finančne kompenzovať, nemôže si získať dôveru miliónov ľudí. Výhradne mojej osoby. Na mučení a vraždení nemeckými vojakmi nezapomenieme, budeme s týmito udalostiami informovať aj ďalšie generácia. Do tej doby, než bude tento problém vyriešený“,

uviedol poľský poslanec Daniel Kawczynski. Podľa jeho slov Nemecko dlží Poľsku 3,6 miliardy libier. Tento názor zdieľa aj poľský prezident Andrzej Duda, ktorý tvrdí:

„Reparácie zďaleka nie sú uzavrenou témou. V poľskom parlamente sa týmito záležitosťami zaoberá skupina expertov a o témach sa budú zaoberať aj poslanci“.

 

Grécko a Poľsko žiada od Nemecka vojenské reparácie

Silno pochybujeme o tom že akákoľvek reparácia sa vypaltí týmto dvom štátom. Nemecko sa v prípade Grécka bude stále odvolávať na reparácie z roku 1960. Snaha Grécka o reparácie bola aj v roku 2015 ako môžete vidieť vo videu.

A Poľsko zrejme taktiež neuspeje. Ak by sa aj reparácie vypaltili, Nemecko by si našlo spôsob ako vykompenzovať tieto straty zo štátneho rozpočtu.

 


Zdroj:
https://www.express.co.uk/news/world/1038029/greece-germany-wartime-reparations-250billion-poland-nazis,
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-je-zle-Chceme-reparace-Slysi-Nemecko-od-spojencu-ktere-obsadilo-557445?fbclid=IwAR0smBNLKcGseplkkJs5I3yLqgoZ0bbpEExskvWcizHamUrCqQ63CI6h60Q,


Foto: 
https://www.pexels.com/photo/building-1126377/

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články