HLASOVALO SA! Smer-SD nepodporil Fica a vhadzovali sa prázdne volebné lístky. Hlasvovanie sa teda odkladá na štvrtok. No Fico nekandiduje!
Z voľby ústavných sudcov sa stala mediálna, ale taktiež aj politická hra. Poslanci NRSR sa nezhodli ani na jedno ústavnom sudcovi nakoľko vhadzovali prázdne hlasovacie lístky. Takto nepodržali poslanci Smer-SD ani Róberta Fica. Preto ani jeden z uchádzačov nedostal väčšinu a tak sa hlasovanie posuvá na iný deň. Plénum nebolo uznášania schopné a tak opakovaná voľba bude vo štvrtok oko jedenástej hodiny.
Podľa poradcu expremiéra Fica Erika Tomáša zástupcovia vyjadrili svoj názor na ústavných sudcov. No povedzme si nedohodli sa, čo bude mať dôsledky na najvyššom súde.
Najvyšší súd teda bude 16. februára nefunkčný. No Kiska požaduje aby sa poslanci V NRSR zhodli.
Smer-SD nepodporil Fica
Najsilnejšia volebná strana Smer-SD presadzovala záujem voliť tajne. No nepodarilo sa, a tak ukázali ako sa skutočne hlasuje.
Otázka znie načo tam máme poslancov, ktorý neboli schopný vyjadriť svoj názor na voľbu ústavných sudcov? A skôr hrajú politické hry a schovávajú sa za tajné hlasovanie.
Erik Tomáš:
„Na druhej strane sme testovali, či funguje vládna koalícia,“
Rokovanie s ĽSNS – Smer-SD nepodporil Fica
Róbert Fico sa pred hlasovaním vyjadril k koaličnému partnerovi strane Most-Híd:
„Ak prejdú kandidáti s podporou Mostu-Híd a opozície, budem to považovať za vážne porušenie koaličnej dohody,“
Fico tak spravil po tom čo Most-Híd nechcel pristúpiť na tajné hlasovanie. Most-Híd to odvôvodnil tajným rokovaním strany Smer-SD a strany ĽSNS.
Bugár vysvetľoval prečo chceli verejnú voľbu:
„V tom momente, keď sa prevalilo, že došlo k rokovaniu s ĽSNS, a my stále opakujeme, že s kotlebovcami sa nehlasuje, nemali sme inú možnosť ako sa verejne očistiť,“
Vyjadrenie Róberta Fica Béla Bugár komentovať nechcel. Fico následne po nezvolení ústavného sudcu oznámil, že odstupuje z kandidatúry.
Poslanci ĽSNS napokon nehlasovali, keďže opustili rokovaciu sálu. ĽSNS malo podporiť Radovana Hrádeka, a Róberta Fica. No tí svoju kandidatúru tesne pred hlasovaním stiahli. Takže sa hlasovalo z tridsaťsedem možných kandidátov z celkového počtu štyridsiatich.
Smer zvažuje vypovedanie Koaličnej zmluvy.
Kolaícia podľa slov Bélu Bugára:
„Nemyslím, že kvôli tomu by mal niekto vyvolať pád vlády,“
Predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko požiadal ústavnoprávny výbor o výklad, tajne voľby v štvrtkovom hlasovaní. Člen strany Smer-SD Ľubomír Vážny pripustil, že Ústavný súd môže byť na určitý čas nefunkčný. No ako sám povedal jemu to neprekáža.
Stanislav Kmec SNS:
„V tejto voľbe sa utvrdí, že koalícia naďalej bude pokračovať a vo štvrtok budú výsledky iné,“
K voľbe ústaných sudcov sa vyjadril aj Andrej Kiska pomocou svojho hovorcu Romana Krepelana.
„Prezident Andrej Kiska očakáva, že Národná rada si v opakovanej voľbe splní svoju povinnosť a zvolí 18 kandidátov, z ktorých vyberie 9 nových ústavných sudcov. Je to vec základného fungovania štátu a dôvery ľudí,“
Je veľmi zaujímavé sledovať voľbu ústavných sudcov, kde sa ukazuje vnútrostranícky boj v strane Smer-SD. Ale taktiež aj nezhody v koalícii medzi stranou Smer-SD a MostHíd. No taktiež voľba poukázala na to ako tajné spojenectvá sú medzi stranou Smer-SD a ĽSNS. Pričom ak sa nedokáže parlament zhodnúť na hlasovaní tak načo ho tu máme?
To len otvára ďalšiu možnosť apolitizovania ústavných sudcov. Kde by sa zabránila primá voľba za pomoci parlamentu a na súdy by sa nedostali stranícky kandidáti.
aktuality,sk/clanok/666767/fico-odstupil-poslanci-nezvolili-novych-sudcov-vo-stvrtok-si-to-zopakuju,
teraz,sk/najnovsie/e-tomas-vysledok-volby-dava-pries/378134-clanok.html
Smer-SD nepodporil Fica
Hlúpy a zavádzajúci nadpis. Naopak Smer podporil svojho predsedu, čo autor článku ako si nepodchytil. R. Fico sa vzdal kandidatúry na post ústavného sudcu. Pán Bugár ako sústavný nepriateľ Fica, ktorý okrem iného spôsobil pád jeho vlády, odmietol s Mostom – Hít podporiť R. Fica za ústavného sudcu. Predseda koaličnej strany !!! Odmietol aj verejné hlasovanie o ústavných sudcov, čo donútilo R. Fica vzdať sa kandidatúry. Reakcia najsilnejšej politickej strany na Slovensku nenechala na seba dlho čakať. Odvetou bolo zneplatnenie hlasovania. Verejné hlasovanie bolo považované Smerom za nedemokratické, pretože nútilo poslancov hlasovať aj proti svojmu svedomiu. Teda nie , že sa Smer nepostavil za svojho predsedu, ale práve naopak.