Svet

Je Jozef Stalin v pekle? Alebo tam nepatrí?

Je Jozef Stalin v pekle? Alebo tam nepatrí? Kto bol vlastne Stalin? Josif Vissarionovič Stalin bol gruzinským revolucionárom, politikom a taktiež politickým teoretikom....

Napísal Andrej · 2 min read >
Je Stalin v pekle ?

Je Jozef Stalin v pekle? Alebo tam nepatrí?

Je Stalin v pekle ?
Je Stalin v pekle ?
Kto bol vlastne Stalin?

Josif Vissarionovič Stalin bol gruzinským revolucionárom, politikom a taktiež politickým teoretikom. Jozef Stalin je jednou z najrozporuplnejších osobností histórie ľudstva.

Stalin bol diktátorom SSSR od roku 1929 až do roku 1953. Stalin premenil SSSR z poľnohospodárskej spoločnosti na priemyselnú a vojenskú veľmoc. Po smrti Vladimíra Lenina, Stalin prekonal svojich súperov boji o riadenie strany.

Ako náhle sa Stalin dostal k moci, kolektivizoval poľnohospodárstvo a potencionálnych nepriateľov, ktorých považoval za konkurenciu poslal na smrť do táborov.

Šialené vládnutie diktátora

Moc bola hlavným motívom, že Stalin postupne zničil milióny životov sovietskych občanov. Stačí sa len pozrieť na hladomor a počet mŕtvych na Ukrajine.

Podľa Ukrajinského odhadu ide o 7 až 10 miliónov obyvateľov a to práve Stalinovi. Išlo o priame nariadenie Sovietskej vlády, ktorú ľudovo volali „Ruský zákon 5 kláskov“. Ten zakazoval akýkoľvek obchod v roľníckych oblastiach. Bolo pozastavené zásobovanie dedín potravinami a ľudia, ktorý nepočúvli „Ruský zákon 5 kláskov“ boli trestaný pobytom do Gulagu. Práve Ukrajinský hladomor je najhorším zločinom, ktorý bol spáchaný v Komunistickom režime.

 
 
Ukrajinský "Holodomor" najhorší zločin, ktorý bol spáchaný v Komunistickom režime
Ukrajinský „Holodomor“ najhorší zločin, ktorý bol spáchaný v Komunistickom režime

Za vtedajší Ukrajinský hladomor mohol taktiež Lazar Kaganovič, ktorý bol Stalinov blízky spolupracovník. Stalin sa taktiež obával, že mu niekto jeho moc vezme a dôjde k revolúcii. Preto Stalin v 30 rokoch začal dokonca likvidovať členov svojej strany. Ak boli diktátorovi nepohodlný a nepáčili sa mu jednoducho bez kompromisu a sebaúcty došlo k automatickej likvidácii. Stalin v čase vládnutia rozširoval právomoci tajnej komunistickej polície. Taktiež vyzýval občanov aby špehovali okolie v ktorom žijú. Práve každé slovo proti Stalinovi znamenalo okamžitú cestu do Gulagov alebo smrť. Práve Gulagy, ktoré sa tvárili na tábory nútených prác zlikvidovali miliony nepohodlných občanov pre Stalina.

Ten kto nesúhlasil s diktátorom ihned okúsil tábor smrti
Ten kto nesúhlasil s diktátorom ihned okúsil tábor smrti
Kult osobnosti

Stalin uvažoval aj o budúcnosti jeho „sveta“. Lenin bol večne živým a Stalin chcel taktiež večne žiť aj po smrti s SSSR. Aby na neho ľudia v dobrom spomínali dal mesto premenovať na Leningrad. Historické knihy museli byť prepísané do podoby takej, aby sa Stalin zachoval na papieri ako hrdina. Do kníh boli napísané rôzne pozitívne mýty o vodcovi. V Stalinových časoch musel byť jednoducho vodca „populárny“. Stalin bol tak predmetom lichotivých umeleckých diel, literatúry, hudby a hymny. Jeho moc prepukla aj v sovietske média.

Dobové plagáty poukazovali na dobrotu Stalina
Dobové plagáty poukazovali na dobrotu Stalina
Polepšil sa v starobe?

Jozef Stalin v staršom veku rozhodne nezmäkol a bol ďalej obrovským agresorom. Nadalej pokračoval vo svojej klasickej vláde v ktorej podporoval teror, čistky, popravy a vyhnanstvá do pracovných táborov. Potlačoval akúkoľvek novú ideu západu. To čo bolo západné nemalo jednoducho šancu. Stalin zomrel vo veku 74 rokov. Zomrel na mrtvicu. Diktátorové telo bolo zakonzervované v Leninovom mauzóleu až do roku 1961. V súčasnosti je Stalin pochovaný blízko steny v Kremľu.

To či je alebo nie je Diktátor v pekle je filozofickou otázkou, ktorá je v jednoduchosti rozlúsknutá. Práve Stalin bol človekom, ktorý neveril nikomu a bol neuveriteľne schizofrenický. Mal moc, bohatstvo a každý ho musel milovať. V kútiku jeho duše však vedel, že je najviac nenávidený človek v jeho zemi. Stalin  mal peklo vo svojej duši po celý čas vládnutia a diktátu, ktorý viedol na SSSR. Na oko vyrovnaný v duši mal strach a neveril nikomu. Ak existuje niečo medzi zemou a peklom tak Stalin sa určite „praží v pekle“ .

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hladomor_na_Ukrajin%C4%9B, https://www.historieblog.cz/2015/03/stalin-masovy-vrah-s-20-miliony-obeti/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Josif_Vissarionovi%C4%8D_Stalin

 

 

Written by Andrej
Lepšie ostať kritický, ako veriť úplne všetkému. Hoci byť v živote naivný je niekedy jednoduchšie. Na druhej strane byť klamaný celý čas ešte horšie. PICUSCapital je malá redakcia, ktorá sa snaží zobudiť ľudí a kriticky poukazovať na danú problematiku. Či už ide o politikov pravice, ľavice. Či sú červený, ružový alebo fialový. Na stránke PICUSCapital dostáva naivita červenú! Lepšie kriticky rozmýšľať, ako veriť všetkému! Profile

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.