nedeľa, 23 januára, 2022

John D.Rockefeller: Najbohatší muž histórie?

Posledné články

najbohatší muž?
najbohatší muž?

John D. Rockefeller: Najbohatší muž historie?

Úspešná rodina Rockefellerovcov, ktorá pokračuje z pokolenia na pokolenie je úspešná najmä vďaka Johnovi D.Rockefellerovi. Kto bol tento záhadný muž, ktorý dokázal nesmierne zbohatnúť?

John Davison Rockefeller sa narodil v New Yorskom Richforde. Narodil sa ako druhé dieťa manželom Rockeffelerovim. Eliza a William boli manželia, ktorý nesmierne milovali svoje deti. Na druhej strane však boli úplne odlišní v morálnych hodnotách a predovšetkým hodnotách ako zarobiť čo najviac peňazí. Otca budúceho veľkého muža priemyslu v okolí prezývali „Veľký Bill“.

Rockefellerov otec nemal žiadny problém vydávať sa za liečiteľa vážnych chorôb.

„Veľký Bill“ „vedel“ liečiť rakovinu a keď to potreboval spravil sa hluchonemím. Práve Wiliam patril medzi osobnosti, ktoré vedeli skutočne balamutiť ľudí v jeho okolí. Dokonca sa mu to aj darilo. Mnoho ľudí ho teda považovalo za šarlatána a neskôr, keď jeho „mystika“ bola prezradená bol „Veľký Bill“ obyčajným podvodníkom. Rozhodne sa však otec William v žiadnom prípade nechcel na peniaze nadrieť ako kôň. Takýmito praktikami získal peniaze veľmi rýchlo. Prakticky využíval len hlavu a perfektné komunikačné schopnosti, ktoré vedeli ohúriť jeho nových zákazníkov.

Druhá strana rodičovstva bola úplne iná. Jeho matka sa mu naopak snažila vštiepiť tradičné hodnoty pracujúceho človeka. Práve tvrdá a poctivá práca je tým najzásadnejším bodom ako fungovať. Matka taktiež naučila mladého muža šetriť. Práve tvrdá práca a šetrnosť dokázala v budúcnosti rozbehnúť významnú kariéru Johna D. Rockeffelera.

Gény v krvi

Tak či onak John mal fantastické obchodnícke gény. Aj keď jeho otec bol podvodníkom netreba zabúdať, že bol skvelým obchodníkom, pretože jeho dar reči mu dopomáhal k častému zisku. Mladučký John bol skromným chlapcom. Nebol však žiadne „béčko“ a svoj talent začal využívať už v mladosti. John začínal s maličkými kamienkami, ktoré predával svojim kamarátom. Všetky peniaze nikdy neutratil. Práve naopak. Tak ako mu matka štepovala šetrnosť tak tú si maličký John ponehal aj do dospelosti. Za našporené peniaze by si nejaký chlapec kúpil cukríky alebo hračku. John však nebol nikdy obyčajným chlapcom. Všetky peniaze si poctivo ukladal do kameninovej nádobky.

Rockefeller v pracovnom nasadení

Rockefeller v pracovnom nasadení

Prvý obchod Johna

John už v 11 rokoch spravil prvý menší obchod. Jeho sused si potreboval požičať 50 dolárov. Vtedy len 11 ročný John nemal problém požičať 50 dolárov. Jeho zásoby v kameninovej nádobe putovali do susedových rúk, ktorý však musel súhlasiť, že Johnovi peniaze vráti aj so 7 percentným úrokom. Po roku John dostal 53,50 dolárov. Vtedy John zistil, že by tento obchod mohol skutočne fungovať a on by mohol svoj obnos peňazí čoraz viac a viac investovať.

Ako 16  ročný pomocný účtovník

Možnosť pracovať ako 16 ročnému účtovníkovi mu dala spoločnosť Hewitt a Tuttle. John už od 11 začal reálne podnikať a chápať čaru peňazí. V 16 rokoch bol ako pomocný účtovnik dosť vyspelí na svoj vek. Stále však hľadal ďalšie skúsenosti aby bol čoraz lepším. John bol naozaj makal v práci dlho. O 6,30 začínal a skončil úplne v noci. To mu však nevadilo. Práve pracovitý John dokonca aj v posteli uvažoval nad prácou a ziskom. Premýšľal ako zarobiť viac peňazí. Po tom čo sa John naozaj začal čoraz viac zaujímať o spoločnosť Hewitt a Tuttle a bol priam prepojený s touto firmou vodne a v noci sa rozhodol požiadať o zvýšenie platu. Ostal šokovaný, keď to šéfovia odmietli. Nazlostený John ukončil akékoľvek myslenie s firmou, ktorú tak miloval. Podal výpoveď. O pár týždňov si John založil konkurenčnú firmu s ktorou chcel zničiť Hewit a Tuttle.

Výpoveď a následné budovanie svojej vlastnej spoločnosti

John D. Rockeffeler bol stále mladým mužom. Mal však skúsenosti na rozdávaní. Bol motivovaný k významnému úspechu a jeho spoločnosť a jeho budúci pracovníci boli v maximálnej miere disciplinovaný. Johnova firma onedlho zarábala viac ako jej konkurenti a to vďaka skvelému vedeniu mladého Johna, ktorý hlavou „makal“ 24 hodín denne bez prestávky.

V roku 1859 bola v oblasti Pensylvánie nájdená ropa. Rockefeller pochopil, že ropa môže byť naozaj zlatým finančným grálom. V roku 1862 sa John rozhodol opäť investovať. Založil ropnú rafinériu v Clevelande. Práve Cleveland sa v budúcnosti vďaka Johnovi postupne etabloval za centrum ropného priemyslu. Rockefeller mal zo svojou rafinérkou obrovské plány. Jeho spoločníci sa však obávali rýchleho pádu. Práve John sa nebál čoraz viac a viac investovať. Nakoniec aj Rockefeller vydražil celú rafinérku a jeho konkurentovi Andrewovi Clarkovi nedal absolútnu šancu.

Rockefeller v živote vedel riskovať preto bol aj úspešným

Podal výpoveď aby si vytvoril vlastnú spoločnosť a v budúcnosti porazil konkurenta Clárka aby sa z neho stal ropný magnát. Spoločnosť Rockefellera rafinovala denne 500 barelov ropy denne. V budúcnosti John vykúpil 22 rafinérii z 23 v Clevelande. Tým pádom si Rockefeller dokázal vytvoriť monopol v oblasti Clevelandu. Spoločnosť Standard Oil spracovávala štvrtinu všetkej ropy ktorá sa v USA vyťažila, potom polovicu a v roku 1880 už Standard Oil spracovával 95% všetkej americkej ťažby.  Vládca kapitalizmu John D. Rockefeller a jeho masívny monopol Standart Oil prinášala neuveriteľné dividenty. Medzi rokmi 1882 až 1906 akcie spoločnosti Standart Oil vyniesli 548 miliónov dolárov.

Standard Oil

Standart oil
Standart oil

začala byť tak veľká, tak bohatá a mocná, že začala iným vadiť. Práve Kongres nebol absolútne spokojný, že Standart Oil je tak obrovská a priam nezastaviteľná. Kongres sa obával Rockefellerovho bohatstva čoraz viac a viac. A tak sa uvažovalo že Standart Oil bude musieť byť v nasledujúcich rokoch v určitých podmienkach obmedzená. Strach bol opodstatnený, pretože Rockefellerov majetok každou sekundou rástol. Nakoniec najvyšší súd Spojených štátov rozhodol rozdeliť obrovskú spoločnosť Standart Oil na desiatky maličkých nezávislých spoločností. Kongresu to však nevyšlo. Cena akcii nových spoločnosti vyletela ihneď hore. Paradoxom bolo, že tieto malé spoločnosti mali znížiť celkový majetok Rockefellera. Kongres však nečakal, že tento priebeh ešte rapídnejšie zvýši majetok Rockefellera až o štvornásobok.

John Davison Rockefeller v živote riskoval a dokázal všetko nemožné aby sa to stalo skutočnosťou. Pracoval na sebe tak ako nikto a dokázal vybudovať priam impérium. 23.5.1937 zomiera významné meno v rodine Rockefellerovcov. John sa dožil 98 rokov a zanechal rodine majetok v dnešnej hodnote neuveriteľných 328 miliárd dolárov. Zanechal ich svojej milovanej manželke a 5 deťom.

zdroj: http://dreamlife.cz/john-d-rockefeller-nejbohatsi-muz-historie/, https://finweb.hnonline.sk/serialy/328656-rockefeller-ropny-magnat-ktory-isiel-aj-cez-mrtvoly

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články