pondelok, 29 novembra, 2021

Katastrofický scenár pre Matoviča: „Ako padne Matovičová vláda!“

Posledné články

Katastrofický scenár pre Matoviča: „Ako padne Matovičová vláda!“

AKO PADNE MATOVIČOVA VLÁDA

V tieto dni sa rozbieha druhá vlna zúfalstva ohľadom toho, akú vládu máme.
Pamätáte na prvú vlnu? Siahodlhé tlačovky bez konkrétnych informácií, veľkonočný chaos na vstupe do Bratislavy, zúfalý chaos ohľadom e-karantény, zle organizovaná a oproti iným štátom mimoriadne nízka finančná podpora ľudí a firiem, ignorovanie zákonných postupov, informovanie občanov často nie cez oficiálne kanály ale náhodne cez niečí Facebook, atď.

Zdroj: Dennik N/Tomáš Benedikovič

Druhá vlna zúfalstva bude horšia. Znalci si búchajú hlavu o stenu, keď vidia „plán obnovy“, ktorý chce Matovičova vláda poslať do Bruselu, bežný občan šedivie z pokračujúceho informačného chaosu. A do toho infantilné správanie priemera, ktoré nám riadne kazí doteraz veľmi dobrý diplomatický imidž Slovenska.

A príde aj tretia a štvrtá vlna… Ak s tým niečo neurobíme.

Dá sa s tým niečo urobiť? Áno, ale rozhodne nie rozhorčovaním sa na Facebooku. Ani parlamentnými manévrami.

Vláda má ústavnú väčšinu, to je formálne obrovský mandát a obrovské množstvo hlasov, ktorými disponuje.

Na to, aby došlo k predčasným voľbám, sa musí stať toto:

– Naozaj masové a časté protesty.

– Referendum o predčasných voľbách s vysokou účasťou.

Inými slovami, terajší poslanci, z ktorých mnohí vedia, že sa po voľbách už v živote do parlamentu a k poslaneckým platom nedostanú, musia cítiť veľmi silný tlak národa.

Úlohou verejne činných ľudí (ako som aj ja), bude protesty organizovať, prípadne im vymýšľať kreatívne formy, vzhľadom na pandemické obmedzenia zhromažďovania. ALE úlohou občanov bude zúčastňovať sa.

Zároveň tieto protesty nemôžu viesť bruchatí chalani v zelených tričkách, čo kedysi pochodovali v historizujúcich uniformách a im podobné sily. Ani ich nemožno vidieť ako nejakú výraznú silu na protestoch sa podieľajúcu. Pretože drvivá väčšina národa ich neprijíma (správne).

Takisto, na úspešné predčasné voľby nestačí dnešná opozícia. Je to veľmi jednoduché: ak by sa voľby konali dnes, Matovič už vládu nezostaví, to vieme z čísel. ALE vládu by nezostavila ani dnešná opozícia (Hlas so Smerom nemajú dosť, s Kotlebom nepôjdu a aj tak by to stále nebolo dosť). Dostali by sme sa do potenciálne EŠTE väčšieho marazmu, aký máme dnes (zablokovaný parlament, veľmi krehké vlády s prebiehaním a kupovaním poslancov, možná nutnosť zopakovania volieb). Silne varujem pred tým, nad čím sa časť opozície zamýšľa, teda ísť do koalície s Borisom Kollárom, lebo to by dôveru ľudí v politiku už totálne zlomilo. Navyše, ani ten by nevedel dodať dosť hlasov na stabilné vládnutie.

A hlavne, Slovensko sa musí pohnúť vpred. Ak by sa mala vrátiť len garnitúra, ktorá tu už raz vládla, so všetkými prešľapmi, tak sa len zopakuje cyklus a po čase by kauzami znechutení občania zvolili nejakého nového matoviča.

Ďalšia komplikácia je, že je len veľmi malý priestor na to, aby verejnosť zmobilizovali výzvou nejaké nezávislé osobnosti. Tým, že za osobnosti sa tu roky vydávali všelijakí herci, ktorí boli ochotní ísť na hocijakú protestnú tribúnu a podpísali by aj toaletný papier s nejakou výzvou, alebo rôzni „občianski demokrati“ s jasným politickým pozadím, tak sa potenciálna moc nezávislých výzviev oslabila.

NA DRUHEJ STRANE ale chaos a nespokojnosť budú len narastať. A spomeňte si, že som v týchto predikciách mal vždy pravdu. Už mesiace pred voľbami som predpovedal, ako dopadne „zmena“, ktorú vtedy kaviarenské médiá vzývali. Aj to, že hocikto, kto tvrdí, že sa Matovič po voľbách prehupne do nejakej štátnickej úlohy a že sa naučia vládnuť je naivné, naopak, spôsobia riadny chaos. A že bez ohľadu na vysoké čísla podpory, ktoré mali ešte v máji, sa verejná mienka v priebehu leta začne výrazne obracať. Všetko toto sa potom aj stalo.

Teraz sa to ešte zhorší a VEĽMI výrazne. Ekonomická kríza sa vo svojich dôsledkoch skutočne rozvinie až teraz. Takisto to, že vládnuť nevedia, sa poriadne začne prejavovať až teraz – systém má totiž nejaký dobeh, lapsusy sa na životoch občanov začínajú prejavovať až postupne. Do zimy bude mať dnešná vládna koalícia tak nízku podporu a zložitú situáciu, že dnešná situácia sa jej v porovnaní s tým bude zdať ako rozprávka.

Čiže – potenciál na zmenu tu rozhodne bude. Ľudia, ochotní postaviť sa na čelo protestov, tiež budú, verte mi. Zmena potom bude závisieť do značnej miery od vás, občanov. Spoločne budeme musieť riadne zabrať.

Toto, čo máme dnes, nesmie trvať ďalšieho tri a pol roka. Slovensko by to zničilo.

Vyjadril sa na socialnej sieti Facebook Juraj Draxler

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články