streda, 1 decembra, 2021

Kto je alkoholik?

Posledné články

Kto je alkoholik?
Na Slovensku máme problém s alkoholizmom. Väčšina alkoholikov si to nepriznáva no je tomu tak. Problém zažívajú najme takzvané „hladové doliny„, čiže miesta jde je málo pracovného uplatnenia. Zväčša sa jedná o juh Slovenska no najzávažnejšie je to na nýchode krajiny.
Povedzem si ale pravdu, že na východe sa toho pije podstatne viac a bez problémov. Je normálnym zvykom východňara si dať aj každý deň nejaké to pivo, víno alebo tvrdý alkohol.

Na Slovákov boli skúšané rôzne testy o tom kto vypije viac. Východ vyhral v každej disciplíne. Aj keď sa za východ označovali ľudia žijú popri Košíc, ale najme za Košicami. Nakoľko „údajne“ až za Košicami je pravý východ. Je to odraz toho, že máme problém s alkoholom?

 

[lwptoc]

Kto je alkoholik?

Medical News Today alkoholizmus definuje ako:

„poruchu a stav pri ktorom máš človek túžbu a fyzickú potrebu konzumovať alkohol, hoci má negatívny vplyv na jeho život.“

Taká to osoba bola a zväčša aj je označovaná ako „alkoholik“. Na Slovensku tomu nie je inak. No National institute of alcohol abuse and alcoholism uvádza, že ide skôr o poruchu užívania alkoholu než o nálepkovanie osôb pojmom alkoholik.

Národný inštitú pre užívanie alkoholu (NIAAA) hovorí o konzumácií alkoholu ako: „o problémovom pití, ktoré sa stáva závažným“.

Inštitú sa opiera o fakty, ktoré hovoria o tom, že takáto osoba nevie prestať piť. Častným problémom je premýšľanie o alkohole, problém s kontrolou, problém s veľký príjmom alkoholu. Čoho následkom sú rodiné, pracovné ale najem finančné problémy.

Národný inštitút taktiež apleuje na fakt, že u jedincou sa vyskytujú psychické a finančné problémy spôseboné nadmerným užívaním alkoholu. Avšak mierna konzumácia alkoholu u väčšiny jednincov nespôsobuje žiadné problémy. Čoho výsledkom môžu byť iné mozgové akcie. No pravidlná konzumácia alkoholu zapríčinuje, že jedinec zvýši príjem alkoholu.

Podľa Národného inštitútu zdravia (NIH) v USA malo v roku 2015 6,2% populácie problém s alkoholom. Čo sa jednalo o 15,1 milióna dospelých američanov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informuje o tom, že ročne umrie 3,3 milióna (za rok) ľudí v dôsledku alkoholizmu. Čo je stále veľké číslo.

 

Aké sú príznaky? Kto je alkoholik?
Aké sú príznaky? Kto je alkoholik?

Aké sú príznaky?

Zväča osoba, ktorá konzujeme alkohol si nie je vedomá problému. Nevie správne analyzovať problémy a vyhodnotiť situáciu. Teda neuvedomuje si závažnosť situácie.

AUD zahrňuej tieto príznaky:

 • osoba pijeme sama, alebo v tajnosti,
 • cíti nutkanie piť alkohol,
 • osoba nie je schopná obmedziť príjem alkoholu a jeho množstvo,
 • zlá pamäť a nechopnosť si pamätať časové úseky minulých dním (tzv okno),
 • problém zvykov: napr: ak má osoba zvyk piť alkohol pred alebo počas jedle a je podráždena ak to niekto komentuje,
 • zníženie zájmu o koníčky,
 • skladovanie a schovávanie alkoholu na nepredvýdaných miestach,
 • pijú alkohol aby sa cítili dobre,
 • piju väčšie množstvo alkoholu aby pocítili jeho účinky,
 • finančné problémy,
 • rodinné problémy,
 • pracovné problémy,
 • keď pijú majú stavy potenia alebo chvenia.

 

Niektoré osobi majú tieto príznaky hoci nie sú alkoholikmu a nemajú poruchu jeho užívania. Problém s užívaním alkoholu nastáva vtedy, keď osoba ktorá ho nadmerne konzumuje začne uprednosnovať alkohol na úkor iných záležitostí. A to najme na úkor svojích blízkych (rodina, kamráti, zamestnanie).

Takáto závislnosť môže a zväčša trvá roky kým sa prejaví v plnej sile. Ćoho dôsledkom sú už spomínane fyzické, psychické a slociálne problémy.

 

 

Príčina akoholizmu?

Prolém s príjmom alkoholu sa môže stať problémom na desiatky rokov a u niktorých prípadoch až do konca smrti. ľahko ovplyvniteľné osoby sa m§žu stať závislé už po páru mesiacoch užívania. Pravidlená konzumácia spôsobuje problémy s hladinou:

 • mozgovej kyseliny teda gama-aminomaslová (GABA),
 • glutamátu ( sodný).

Gama-aminomaslová ovyplvňuje v mozgu impluzívnosť. Preto sú ľudia pri požití alkoholu nálodový po príapde agresívny. No Glutamátu má funkciu v mozgu ako stimulant nervového systému. Aj vy ste už niekedy videli niekoho po požití alkoholu plakať. No a práve glutamat to sôsobil, teda jeho nerovnováha.

Výsledkom nášho dobrého pocitu pri pití je to, že sa zvyšuje hladina dopamínu a preto sa citíme byť uvoľnený a štastný. To už „alkoholikov“ zvyšuje príjem alkoholu a povzdbudzuje závislosť.

 

Existujú aj rizikové faktory? - Kto je alkoholik?
Existujú aj rizikové faktory? – Kto je alkoholik?

Existujú aj rizikové faktory?

Alkohol je dorga a jed zároveň. Preto je ho častá a nadmerná konzumácia nijako neprispieva k zdraviu jedinca. Ten kto je alkoholik zväčša nevie o tom, že existujú aj rizikové faktory:

 • prvé pozitie alkoholu z vekom jedinca: svetové zdravotnícke štúdie dokazujú, že osoba ktorá požije alkohol pred 15 rokom života môže mať neskôr problémy s alkoholom.
 • jednoduchý prístup k alkoholu a cena: štúdia dokázala, že ľahký prístup k alkoholu ale aj jeho cena na vplyv na konzumáciu. Po zvyšení dane z alkoholu a takmer dvojnásobne znížil úmrtia spôsobené alkohlom. Tu treba poznamenať, že jedoduchý prístup znamená aj to či sa maloletá osoba dostane jednoducho k alkololickým nápojom. A taktiež to či rodičia nalejú alkohol doma svojím deťom.
 • gény: môže sa prejaviť rodinná anamnéza. Teda ak je rodič alkoholik alebo závislý na inej droge, môže sa u detí v staršom veku prejaviť závislosť na alkohole.

 

 • stretové situácie: stres je spúšťačom rôznych chorôb najme u dospelých ľudí. Niektoré situácia avšak vedú k nadmernému pitu alkoholu. A to najme v čase ak je osoba vystavené dlhodobým stretovým situáciám.
 • ak pije okolie: zrejem to aj vy poznáte. Pijú vaší kamaráti tak si dáte aj vy. takto začali piť väčšina detí na strednej a základnej škole. Ospravdlnením je to, že pojú aj sotatný a takto sa to začína.
 • žiadna sebaúcta: osoby ktoré boli alebo sú ponižované skôr utápajú svoje trápanie v alkohole. Ide väčšinou o ženskú populáciu v strednoma vyššom veku.

 

 • riziko depresie: niektorí ľudia sa po túžbe znížiť stres a depresiu siahajú po alkohole. No práve alkohol „údajne pomôže“ na malý okamih. No zvyšuej stavy depresie.
 • reklama s alhokolickými nápojmi: v niektorých krajinách sú stále povolené raklmy propagujúce tabakové výrobky a alkohol. Slovensko medzi ne nepatrí. Z nás je takáto forma propagácie zakázaná. No táto forma propagácie ma negatívny vplyv na maloleté osoby a takzvane „vyliečných lakoholikov“. Títo alkoholici majú tendenciu skôr začať piť ak sú v ohruhu alkoholických reklám s poločnstva ľudí, ktorí užívajú alkoholické nápoje.
 • matabolizácia alkoholu: naše telo spracúva alkohol dosť problematickým spôsobom. Preto sa telo bráni čoho výsledok je, že opojená osoba vracia a má problémi s pamäťou. Samotný alkohol pri trávaní môže spôsobovať zdravotné problémy.

 

Diagnóza: kto je alkoholik alebo prečo pije?

Americká psychiatrická asociácia (APS) v štatistickej príručke duševných porúch (DSM) opisuje presné kritéria stanovené na diagnostikovanie problému užívaia alkoholu. Podľa asociácie sa jedná o vzorec, ktorý vedie k diagnóze „alkoholizmu“. Pre pochopenie a diagnostiku by mala osoba vykazovaťminimálne tri nižšie uvedené príznaky z a obdobie jedného roka (12 mesiacov presne). Opäť je potrebné vedieť, že ten kto je alkoholik už nedokáže racionálne posúdiť diganostické kritéria.

 

 • Abstinenčné príznaky: osoba ktorá ldhodobo užívala alkohol a náhle prestala zažíva abstinenční príznaky. Tie sa prejavujú vo forme únavy, triašky, nevoľnosť, úzkosť, spavosť. Preto zívisle osoby aby predišli týmto príznakom pijú ďaleko viac.
 • Nad očakávania: osoba pije častejšie alebo vo väčších množstvách ako plánovala a stáva sa závislou.
 • Tolerancia k alkoholu: osoba potrbuej väčšie množstvo alkoholu aby sa citila opojená a uvoľnená. Ak je pečeň poškodená tak metabolizácia alkoholu klesá a osoba pije menej. To však neznamená, že nie je na alkohole závislá.
 • Neschopnosť znížť prijem alkoholu: niektoré osoby, ktoré su závislé na alkohole nedokážu znížiť jeho prijat objem. Síce sa snažia ale nejde to.
 • Časová náročnosť: osoba ktorá je a bola závislá sa veľmi dlho lieči. Zotavenie je dlhšie ako obykle.
 • Znížený záujem: postihnutá osoba alkohol znižuje svoju sociálnu aktivitu, ktorá sa prejavuje znížením aktiviti športových koníčkov, stretávanie sa s priateľmi a iné.
 • Dĺžka užívania: osoba síce vie, že nemá konzumovať alkohol, keďže jej psychycky, fyzicky, sociálne a finančne ubližuje no aj tak sa alkoholu nechce zbaviť.

 

Ako sa testuje kto je alkoholik?

Existuje veľa testov na alkohol od krvných testov až po dychové testy. Veľa týchto testo je nepresných až nespoľahlivých. Napríklad krvné testy môžu odhaliť alkohol v krvi a pite alkoholu v poslednej dobre. No nedokáže presne povedať čo je osoba závisla, či konzumovala veľke množstvo alkoholu. Avšak ak krvný test potvrdí vysoký obsah červených krviniek mohlo by to znamenať, že daná osoba konzumuje vysoký objem alkoholu.

Existuje ale lepší test Transferín (CDT). Je to opäť krvný test, ktorý pri malom množstve uhľohydrátov v tele indikuje nadmernú konzumáciu alkoholu.
Sú tu aj iné kvalitné testy, ktoré používame aj na Slovensku. Ide najme o pečeňové testy. Tie však nevedia potvrdiť užívanie alkoholu v začiatkoch alkoholizmu.

U mužov je taktiež znížený obsah testosterónu.
Napríklad obyčajný dotazník môžeme veľmi dobre pomôcť k tomu aby sme zistili či je osoba zívislá na lakohole. Samozrejme tieto odtazníky sú vypracované odborníkmi.

Napríklad takýto: (odpovedze na otázky pravdico ÁNO/NIE)

 1. Pijete pod nátlakom, stresom a hnevom alebo ak sa pohádate?
 2. Konzumujete viac alkoholu teraz, alebo predtým než ste začali s týmto dotazníkom?
 3. Pamätáte si na každý predchádzajúci večer, keď aj keď vám kamaráti povedal, že ste bol v pohode?
 4. Máte chuť vypiť viac pohárikov ako vaše okolie?
 5. Cítite sa zle ak nemáte po ruke alkohol?
 6. Máte chuť si dopriať alkohol cez deň častejšie než predtým?
 7. Citíte sa niekedy zle a strápene, kvôli tomu že pojete alkohol?
 8. Vyjadril sa niekto z vášho okolia voči tomu, že pijete veľa alkoholu?
 9. Máte viac výpadkov pamäte ako obvykle?
 10. Pijete väčší objem alkoholu a dlhšie ako vaši priatelia?
 11. Ľutujete niekedy čo ste povedali vaší priateľom keď ste boli v podnapitom stave?
 12. Máte dôvod k tomu aby ste pil viac ako obykle?
 13. Skúšali ste niekedy meniť alkohol aby ste ho mali pod kontrolou? Napríkald značky alkoholu alebo jeho druh?
 14. Máte niekto z vašej rodiny problém s alkoholom?
 15. Boli ste niekedy náladový, agresivny, úszostlivý po užití alkoholu alebo na druhý deň?
 16. Radili ste sa niekedy s niekym ohľadom vášho pitia?
 17. Máte po užití alkoholu vidiny?
 18. Pijete niekedy nepretržite niekoĺko dní?
 19. Uvedomujete si, že nemôžete konzumovať toĺko alkoholu ako kedysi?
 20. Máte niekedy ráno trišku na ktorú pomôžu určité lieky alebo alkohol?
 21. Konzumujte málo jedla alebo nepravidelne v období pitia?
 22. Poradil vám niekedy váš lekár aby ste prestali piť?
 23. Máte problémy v práci, v škole v sociálnom živote. Alebo finančné problémy spôsobené nadmerným užívaním alkoholu?
 24. vyhýbate sa rodine a svojmu okoliu, kvôli tomu že pijete?
 25. Porušili ste niekedy cestné pravidla či už za volantom alebo na inom dopravnom prostriedku vďaka alkoholu?
 26. Porušli ste svoj suľu ohľadom pitia alkoholu?

Podľa tohto testu, ak ste odpovedali 2 až 8 krát áno tak by ste sa mali poradiť z odboníkom. No ak ste odpovedali viac než 8 krát áno tak máte vážne problémy s alkoholom.

 

Kto je alkoholik?

Kto je alkoholik sa dá zistiť veľmi jednoducho. Stačí s človekom stráviť nejaký ten čas a sami prídete na to, že niečo nie je v poriadku. Vedci hovoria, že takéhoto človek treba chápať. Údajne takýchto ľudí niečo trápy a tak svoj žiaľ utápaju v alkohole.

Povedzme si an rovinu, že to nemusí byť pravda. Proste existujú aj ľudia, ktorí su len alkoholici a svoju rodinu a okolie kašlú. Takých prípadov je veľmi veľa. Mnohí alkoholici potrebujú v živote takzvanú „facku“. Zlom ktorý ich rešartuje.

Alkoholu podleiha čo raz viac slovákov. Každý rokom je to niečo viac a štatistiky ukazujú, že tento trend bude narastať. Problém je v diagnostikovaní riešení tohto závažného celospoločenského problému. Štát by mal nastaviť zákony amechanzmi naochranu rodiny pred takýmito alkohlikmi, ktorí su často viac ne len agresivny.

Zákon by mal matku a deti postaviť do role znevýhodnených. Tento problém by sa mal riešiť.
Aké sú vaše skúsensoti s alkohol. Mali ste problémy alebo poznáte nejakých alkoholikov? Napíšte nám to dole do komentára.

 

 


Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/157163.php
https://www.dychovaskuska.sk/clanky/som-alkoholik-jednoduchy-test/ kto je alkoholik
Kto je alkoholik?

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články