pondelok, 24 januára, 2022

Kto je v skutočnosti Eugen Korda?

Posledné články

Kto je v skutočnosti Eugen Korda?

 

„Jeňo“ Kto je v skutočnosti Eugen Korda?

Eugen Korda patrí medzí známe mediálne stálice, ktoré ste si všimli určite na televíznych obrazovkách. Eugen Korda je aj v súčasnosti videospravodajca. Podľa časopisu Týždeň (v ktorom aj pôsobi) je jediné čo vie robiť. Jeho videospravodajstvo ste si mohli všimnúť nielen v časopise Týždeň ale taktiež aj Slovenskej televízii, RTVS, Nove či Denníku N.

Korda je taktiež veľkým priateľom s Monikou Tódovou či Štefanom Hríbom. Kordu sme si mohli všimnúť napríklad aj na protestoch za Slušné Slovensko v Humennom. Eugen Korda patrí medzi žurnalistov, ktorý sú jednostranný a viac obrátený na prozápadnú stranu.

 

Ako to všetko začalo

Eugen Korda úspešne absolvoval SVŠ na Šrobárovej ulici. Korda sa rozhodol pre VŠMU. Štúdium však pre Eugena Kordu nedopadlo dobre. Po roku ho zo školy vylúčili. Po neúspešnom roku to na „výške“ nevzdal. Vybral si FAMU, kde študoval dokumentárnu tvorbu. Korda bez žiadnych problémov školu dokončil.

Popri škole „Jeňo“ pracoval pre ČSTV. Tam sa zamestnal ako osvetľovač. Po absolvovaní školy sa Korda nerozhodol pre dokumentárne filmy. Zamestnal sa v spravodajskej redakcii. V roku 1990 Korda pracoval ako parlamentný spravodajca.

Kto je v skutočnosti Eugen Korda?
Kto je v skutočnosti Eugen Korda?

Prvý zahraničný spravodajca

Eugena Kordu televízia bavila a tak prijal ponuku zahraničného spravodajcu v NOVE. Stal sa tak prvým zahraničným spravodajcom TV NOVA v Bratislave. V tej dobe sa poznal veľmi dobre s bezpečnostným analytikom Milanom Žitným. Ten v minulosti pracoval ako novinár Slobodnej Európy. Eugen Korda sa tak môže poďakovať práve Žitnému, ktorý mu tento „flek“ v Tv Nova dohodil. Eugen Korda bol predovšetkým kritikom Vladimíra Mečiara a celkového Mečiarovského vládnutia.

Korda si tak získal značnú popularitu u pravicovo zmýšľajúcich ľudí. Tento trend si drží Korda doteraz. Miesto Mečiara je v súčasnosti Fico a strana SMER-SD. Tieto reportáže mu vydržali krásnych 5 rokov.

V TV Nova tak Korda pôsobil od roku 1993 a svoje pôsobenie ukončil v roku 1998. 4 roky sa akoby po Kordovi zľahla zem. Nebolo ho ani poriadne počuť a jeho protimečiarovské reportáže jednoducho zmizli. Vo vláde bola pravica a tak bol Eugen a ďalší jednostranný novinári maximálne spokojní. Prišiel však zásadný rok 2003, kedy Korda dostal ďalšiu šancu ukázať svoju majstrovskú videoprodukciu na televízne obrazovky. Vtedy ho prijal Richard Rybníček, ktorý bol vtedajším šéfom STV.

Reportéri – Kto je v skutočnosti Eugen Korda?

Práve Reportéri bola najvýznamnejšia relácia pre Eugena Kordu. Práve tam sa Korda preslávil najviac. Po 5 rokoch vystriedal Rybníčka Radim Hreha. Práve novému lídrovi STV sa absolútne nepáčil projekt Reportéri. Práve Eugena Kordu Hreha skritizoval ohľadom jeho neprofesionálneho prístupu.

Išlo predovšetkým o neprofesionálny prístup v Kordových reportážach. Išlo predovšetkým o zaujatosť, ktorú ponúkal Korda  vo svojich reportážach. Išlo napríklad o reportáž ohľadom Hedvigy Malinovej. Tam Kordovi vyčítali zaujatosť v jej prospech.

 

Kordu kritizujú aj ostatní

Kritizujú ho aj známe mená medzi ktoré patrí aj Eduard Chmelár, Gabriel Šípoš či člen Rady ČT Štepán Kotrba. Skritizoval ho taktiež kontroverzný podnikateľ Marián Kočner, ktorý mu dokonca v jeho relácii kúpil aj oblek. Podľa Kočnera sa Korda neoblieka ako novinár. Taktiež skritizoval Kordov vzťah k alkoholu, ktorý si rád Korda vychutná vo voľnom čase. Kritické videá na jeho počínanie natočila aj známa dvojica Martin Daňo a Rudolf Vaský.

Korda je jednostranným novinárom. Tak ako nemal rád Mečiarizmus teraz nemá rád Smer-SD a Roberta Fica. Asi ťažko by ste našli u Kordu kritiku na SaS, Oľano či Progresívne Slovensko. Hríb, Korda či Tódová sú ako z jedného cesta. Ako sa hovorí vrana k vrane sadá.

[lwptoc]


zdroj: https://zemavek.sk/pavucina-eugen-korda/, https://www.tyzden.sk/autori/eugen-korda/, https://sk.wikipedia.org/wiki/Eugen_Korda
Kto je v skutočnosti Eugen Korda?

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články