Image default

Kto je v skutočnosti Maroš Šefčovič?

Kto je v skutočnosti Maroš Šefčovič?
Kto je v skutočnosti Maroš Šefčovič?

Prezidentské voľby sú čoskoro za dverami

Mnohý kandidáti vsadili na rôzne stratégie. Zuzana Čaputová sa dala na kvalitné marketingové reklamy, ktoré by mali poukázať na jej charakter. Róbert Mistrík vsadil na bilboardy už v lete, kedy sa chcel akoby predstaviť svojim potencionálnym voličom. Predsa je Mistrík osobnosť menej známa verejnosti. Harabin klasicky prietor v médiach momentálne nedostal. Na druhej strane sa však s ľudmi stretával a taktiež nezanevrel ani na videá, ktoré poukázali na jeho kritický pohľad.

Harabín nekritizuje len súčasnú koalíciu ale taktiež aj pravicu. Posledným favoritom mala byť vybraná osobnosť najsilnejšej Slovenskej politickej strany Smer-SD. Najprv sa hovorilo o Miroslavovi Lajčákovi. Ten bol dokonca v rôznych preferenciách jednoznačným favoritom.

 

Po kríze, ktorá nastala po nepodpísaní zmluvy paktu OSN sa SMER akoby vzdal čo i len rozprávať s Lajčákom o kandidatúre. Naopak vybral si dalšieho významného diplomata , ktorý patrí medzi dlhodobo uznávané mená v Európskej únii. Ide o podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča.

“Celý život som zastupoval Slovensko a bojoval za jeho záujmy. Vždy som to robil s cieľom, aby bolo Slovensko rešpektované a so sebavedomým hlasom. Dnes pred vami stojím ako kandidát na prezidenta SR,“ 

 

 „Otázka dnes nestojí tak, či potrebujeme koaličného alebo opozičného prezidenta. Nepotrebujeme ustavičný trvalý konflikt. Je to neproduktívne a oslabuje nás to. Slovensko potrebuje prezidenta všetkých občanov, ktorý bude vláde nastavovať rovné zrkadlo,“ vyhlásil Šefčovič k svojej prezidentskej kandidatúre

Kto je v skutočnosti Maroš Šefčovič?

Šefčovič sa narodil 24.júla v roku 1966. Jeho vysokoškolské začiatky začali na Vysokej škole ekonomickej v Braislave. Po roku sa Šefčovič rozhodol študovať na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (1985-1990). Šefčovič pokračoval aj nadalej v štúdiu a v roku 1994 mu Právnická fakulta v Bratislave nostrifikovla diplom doktor práv (JUDr). O dva roky nato Šefčovič absolvoval aj postgraduálne doktorandské štúdium. Išlo o štúdium zamerané na medzinárodné a európske práva, ktoré nakoniec úspešne dokončil s titulom PhD.

Šefčovič popri škole už aj pracoval. V roku 1990 začínal v Prahe ako poradca 1. námestníka ministra. Po čase sa Šefčovič stáva tretím tajomníkom a konzulom na Československom veľvyslanectve v Harare v Zimbabwe. Tak isto pôsobil ako zástupca veľvyslanca a bol aj druhým tajomníkom na veľvyslanectve v Ottawe (Kanada).

 

Kto je v skutočnosti Maroš Šefčovič?

Od roku 1993 už Šefčovič nabitý skúsenosťami pôsobí ako pracovník slovenského ministerstva zahraničných vecí. V roku 1995 Šefčovič dostáva nový „job“. Venuje sa odboru krajín EÚ a NATO. Najprv pôsobil ako referent neskôr už ako riaditeľ odboru. Eurooptimista Šefčovič pôsobil dalej v Bruseli a v roku 1999 bol veľvyslancom Slovenskej republiky v Izraeli (Tel Aviv). Po návrate v roku 2002 Šefčovič zastáva funkciu generálneho riaditeľa sekcie bilaterálnej spolupráce na MZV SR. Od roku 2004 je Šefčovič zástupcom Slovenskej republiky v Európskej únii.

Šefčovič nie je len skúsený diplomat ale taktiež je talent na jazyky. Aktívne ovláda anglicky, francúzsky, ruský a pasívne nemecký jazyk. Od 22. októbra 2014 zastáva dôležitý post podpredsedu Komisie zodpovedného za energetickú úniu.

Šance Šefčoviča v prezidentských prieskumoch?

Podľa agentúry Focus by sa Šefčovič aj s Mistríkom dostali do druhého kola. Spoločne by si rozdelili 16,5% hlasov. Za dverami finále by ostal Štefan Harabin s počtom 11,7 % hlasov.

Volebný prieskum
Volebný prieskum

Zdroj:
osobnost.aktuality.sk/maros-sefcovic/,
sk.wikipedia,org/wiki/Maro%C5%A1_%C5%A0ef%C4%8Dovi%C4%8D,
dennikn,sk/1362236/prvy-prieskum-s-kandidatom-smeru-sefcovic-ma-rovnako-ako-mistrik-165-percenta-harabin-je-na-dohlad/
Kto je v skutočnosti Maroš Šefčovič?

Súvisiace články

Bugár: “Rusko je agresor a máme ho odsúdiť,”

Andrej

Mistrik by privítal podporu prezidentskej kandidatúry od KDH a Oľano

Andrej

Dohady skončili! Šefčovič bude kandidovať za prezidenta

Andrej

Zanechať komentár

Použitím tohto formulára súhlasíte s ukladaním a spracovaním vašich osobných údajov na tejto webovej stránke v súlade s pravidlami GDPR..