Image default
Slovensko

Kto je v skutočnosti Robert Mistrík?

Kto je v skutočnosti Robert Mistrík?

Kto je v skutočnosti Robert Mistrík?
Kto je v skutočnosti Robert Mistrík?

Prezidentské voľby sú onedlho za dverami. Mená ako Mistrík, Čaputová, Harabin, Bugár či Daňo sú už známi oficiálni kandidáti za prezidenta.

V súčasnosti sa čaká ešte na rozhodnutie Miroslava Lajčáka, ktorého prekvapili pozitívne preferencie, ktoré ho následne ohúrili a prekvapili. Je však možné, že súčasný migračný pakt OSN zníži preferencie Lajčákovi. Lajčák plne súhlasí s podpisom kontroverzného paktu s ktorými nesúhlasí opozičná SaS čí Sme Rodina na čele s Borisom Kollarom ale taktiež koaličná strana SNS. Kontroverzný pakt nepodpíše USA, Maďarsko, Rakúsko a Česko.

O nepodpísaní uvažuje aj Chorvátsko čí Poľsko. Práve táto zmluva môže v budúcnosti poškodiť Lajčákovi ak sa bude uchádzať o prezidentský post a samozrejme ak pakt o migrácii podpise. Prezidentské voľby v roku 2019 prinesú boj neuveriteľného množstva kandidátov.

Kiska a jeho favoriti

Andrej Kiska by najradšej videl za prezidenta Mistríka, Čaputovú alebo ak Mikloška. Podľa Čaputovej je potrebné zvoliť kandidáta, ktorý je najviac demokratický. Boj o prezidentské kreslo bude plný útokov a pravdepodobných urážok na jednotlivých kandidátov. Práve najväčšiu hrozbu pre pro-europských kandidátov predstavuje sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorí dlhodobo bojuje proti „prezidentovaní“ Andreja Kisku, ktorého nazýva tromi k. Podľa Harabina by Kiska dávno skončil v Leopoldove ak by fungoval právny štát. Práve Harabin predstavuje významnú hrozbu pre mainstremovych kandidátov, ktorých kampane sú väčšie a mohutnejšie. Názory ľudí sú však čoraz viac kritickejšie a je naozaj otázne čí takýto „nezávislý‘ kandidáti budú mať vôbec šancu. Voľby nového prezidenta budú naozaj akčné a ich debaty sa zapíšu do histórie politických „análov“.

Kto je v skutočnosti Robert Mistrík?

Robert Mistrík sa narodil v Banskej Bystrici pričom detstvo svoje detstvo prežil striedavo v rodnej Banskej Bystrici a Donovaloch. Práve v oblasti Donovaly pochádzajú všetci Mistríkovci. Štúdium začal na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského. Po absolvovaní gymnázia si Mistrík vybral vysokú technickú školu, kde študoval analytická chémiu. Mistrík ako šikovný študent pokračoval ďalej v štúdiu. V roku 1994 Mistrík úspešne absolvoval doktoranske štúdium v Rakúsku. Po udelení akademického titulu Dr. Mladúčký talent na Chémiu pokračoval ako hosťujúci vedec v National Institute of Standards and Technology v USA.

Po mnohých skúsenostiach, ktoré získal v USA sa Mistrík rozhodol založiť technologickú firmu HighChem. Mistrikova firma sa zaoberá hmotnostnou spektrometriou, metabolimikou a chemickou analýzou. Mistrík pôsobil taktiež ako člen vedeckej komisie, ktorá sa zaoberala rakovinou prsníka.

Práve Mistrík sa stal autorom patentu identifikácie malých molekúl vrátane nových diagnostických markerov zákerných chorôb. Robert Mistrík tak v súčasnosti patrí medzi najvýznamnejších chemikov na Slovensku. V roku 2009 získal vedeckú cenu Hlava roka za najvýznamnejšie inovácie. V tom istom roku sa Mistrík rozhodol angažovať do politického života a stal sa spoluzakladateľom strany Sloboda a Solidarita. Rozdiel medzi spoluzakladateľmi Sulíkom a Mistríkom je v jednotlivej kritike Európskej únie.

Proeurópsky Mistrík

Zatiaľ čo Sulík bol a je veľkým kritikom Európskej únie ďalší spoluzakladateľ Mistrík je aj v súčasnosti verným euro optimistom. Práve preto ho mnohý slovenský liberáli považujú za nového Andreja Kisku, ktorý sa viac opiera o západnú orientáciu. V roku 2012 sa stal jedným z riaditeľom Metabolomics Society. Čaputová, Čaučik, Mikloško, Mistrík sú vhodnými kandidátmi pre kaviarenských intelektuálov, ktorý aj po mnohých kauzách súčasného prezidenta prižmurujú oči. Podľa liberálov je Kiska dobrým anjelom pre Slovensku republiku. Nástupca by mal byť rovnaký. Je však otázne či Robert Mistrík bude tak dobrým prezidentom ako chemikom. Slovensko potrebuje lídra, ktorý je politicky univerzálny. Pre dobre vzťahy by mal prezident byť pro európskym ale vzájomne udržiavať dobre vzťahy s východom, ktorý je taktiež dôležitý. To súčasný prezident nerobí.

Práve naopak

Na poslednej schôdzi V4 Kiska urazil Rusku Federáciu. Práve takéto rečnícke kroky Kisku do neznáma vedú len k narušeniu zahraničných vzťahov. Paradoxom je, že šéf diplomacie Lajčák sa pred týmto výrokom stretol v Rusku s diplomatom Lavrovom, kde rozprávali o zahraničných vzťahoch Slovenská a Ruska. Práve Lavrov zhodnotil vzťahy zo Slovenskom ako dobré a stabilné. Ak však počul Kisku na summite V4 asi sa moc nepotešil.

To či bude prezidentom ďalší pro-západny kandidát je otázne. Robert Mistrík je však určite favoritom. Predovšetkým mediálneho mainstreamu.

zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Robert_Mistr%C3%ADk

Súvisiace články

Kto je v skutočnosti Zuzana Čaputová?

Andrej

Harabin: Rodina je základná bunka štátu

Andrej

Pellegrini: “Vláda naďalej odmieta kvóty a povinné prerozdeľovanie migrantov,”

Andrej

2 komentáre

RR 11. decembra 2018 at 0:32

Niektorým ľuďom sa po návrate z Ameriky odrazu nápadne darí. Predavač na pumpe odrazu robí bankára, unvierzitná šedá myš bez výsledkov odrazu založí technologickú firmu. Už 2 krát som vypočul na sociálke nejakých idiotov, čo sa rozhadzovali, že dostali stáž do Ameriky a že oni sa prišli poradiť, či im treba zrušiť sociálne poistenie. Takto nejako to funguje – s prísľubom stáže a dobre platenej budúcnosti vyťahujú zo slovenských regiónov bábky, ktoré neskôr s mediálnou podporou inštalujú do verejných funkcií. Kiska či Mistrík – s kyjom či s palicou po hlave…

Odpoveď
Bibiana 26. februára 2019 at 20:27

Presne tak ako ste To napisal.Budem musiet Do tej Ameriky asi aj ja ?

Odpoveď

Zanechať komentár

Použitím tohto formulára súhlasíte s ukladaním a spracovaním vašich osobných údajov na tejto webovej stránke v súlade s pravidlami GDPR..