nedeľa, 23 januára, 2022

Marxizmus a Leninizmus vo svete

Posledné články

Marxizmus a Leninizmus jedna ideológia ale dve smery, ktoré formovali dejiny. A dodnes inšpirujú tisíce ľudí po celom svete. Prečo tomu tak bolo a čo ich k tomu videlo?

"<yoastmark

V prechádzajúcom článku o Marxizme som písal o tom čo je Marxizmus a preberal som tento smer a ideológiu dosť do hĺbky a histórie. V tomto článku by som sa radšej zameral na súčastnosť marxizmu a trocha aj pripomenul Karla Marxa.

 

Čo je vlastne Marxizmus?

Marxizmus je sociánlo-politický smer, ale hlavne filozofický smer, ktorý hovorí o premene pomerov spoločnosti. Akési budovanie hodnoty v spoločnosti a nastolenie beztriédneho politického systému. Kde by si mali byť všetcí rovný a to za dosiahnutia pozdvyženia prelátu nad vládou. Čiže aj vzburov alebo zosadeniu moci za pomoci ulice a občanov. A následnému nastoleniu komunizmu.

S marxizmom sme sa mohli stretnúť v socializme, ale trocha aj v komunizme.
Založil ho Kárl Marx ktorý bol nemecký politik ekonóm, filozóf, historik ale najme ideológ robotnického hnutia. Spolu s Friedrichom Engelsom vymysleli koncepciu materialistického poňatia dejín.
Boli presvedčení že v spoločnosti panuje napätie, ktoré je možné odstrániť len nastolením komunizmu a beztriednej spoločnosti či zrušeniu súkromného vlastníctva.

Práve takto koncepčne bol postavený marxizmus vo svojej podstate a jadre. Marxizmus a Leninizmus nie je to čo by sme si predstavovali ako Leninský socializmus a Stalinský komunizmus. Pozor je to len podobný ideologický smer. Avšak postavený na ekonomických zákonoch.

 

Minulosť nášho „Marxizmu“?

V skutočnosti nikto nezažil 100% marxizmus ako taký. Ak by mal niekto zažiť pravý a nefalšovaný marxizmus tak by ho musel nastoliť Kárl Marx a nie len nejaký diktátor, alebo líder, ktorý vychádzal z tohto učenia ideolóie a smerovania spoločnosti.

Mali sme tu len socializmus a komunizmus, ale to nie je ten pravý marxizmus.
Náš takzvaný marxizmus začal za čias Česko-Slvoenska, kedy sme boli v socializme nie v komunizme ako sa väčšina politikov a historikov míli.
Nevýhoda nášho úspechu v socializme bola tá že nebol nastolený práve marxizmus a tým pádom beztriedný systém. A pravá nefalšovaná rovnoť mocných a obyčajných občanov. Teda odsudzovať marxizmus a tým pádom ho spájať so socializmom a komunizmom je scestné. 

Ja viem že Kárl Marx hovoril o nastoleniu komunistickej spoločnosti, ale nie takej spoločnosti akú sme si zažili a takú akú nám podsúvajú média.

 

Marxizmus a Leninizmus

Leninizmus je vlastne uplatnenie marxizmu v spoločnosti Vladimírom Iľjičom Leninom (Влади́мир Ильи́ч Улья́нов) jeho rozvinutie a doplnenie o hodnoty, ktoré Lenin považoval za kľúčove v spoločnosti. Leninizmus je valstne postavení na učení troch velikánov a tí sú: Karl Marx, Friedrich Engels a Vladimír Iľjič Lenin.

Vo svojej podstate tento upravený smer odsudzuje kapitalizmus a podporuje komunistickú revolúciu a nastolenie proletaritátu (robotnické hnutie, povzdvihnutie národa nad utláčaním a nastolenie robotnického hnutia) vedúcou jednou vládnou stranou.

 

Čínsky kapitalizmus, komunizmus či marxizmus?

Čína je dnes komunistickým zriadením a v pdostate bola založená na marxizme. Vo svete je len zopár podobných politických zriadení ako je Čínska ľudová republika (中华人民共和国):

  • Flag of the People's Republic of China.svg Čína – Čínska ľudová republika (中华人民共和国)
  • Flag of Laos.svg Laos – Laoská ľudovodemokratická republika (ເມືອງ ລາວ)
  • Flag of North Korea.svg Severná Kórea – Kórejská ľudovodemokratická republika – stredoveké kráľovstvo Korjo (고려)
  • Flag of Cuba.svg Kuba – Kubánska republika
  • Flag of Vietnam.svg Vietnam – Vietnamská socialistická republika


Dnešný marxizmus – Marxizmus a Leninizmus

Vďaka vyšie spomenutým štátom ešte tak ako tak prežíva. Samozrejme v zmenej forme.

Čínska ľudová republika je dosť kapitalisticka. Základy komunizmu a teda aj marxizmu ostali len v politickej sfére. Kapitalizmus je uplatenený najme v eknomike a zahraničnej politike Číny.
Vo svojej podstate sa nedá hovoriť o tom že by Čína bola marxistická aj keď to tak na prvý pohľad vyzerá.

Jedná vládna strána Číny, takmer rovnosť obyvateľstva a jedná ideológia? To všetko vyzerá tak silne marxisticky, ale na druhej strane kapitalistický trh podríva ideály jednoty a rovnosti obyvateľstva. Taktiež je marxizmus oponentom kapitalizmus a bojuje proti nemu.

Teda na jednej strane je Čína politický marxistická, avšak na tej druhej je ekonomicky kapitalistická.

 

Marxizmus a Leninizmus

Marxizmus teda je dnes uplatnený s časti v piatích štátoch na planéte. A nedá sa hovoriť o leninizme.
Dnes prekvytá najme liberalizmus a kapitalizmus, ktoré sú údajne najlepšie politické smery „ideálov“. Či tomu v skutočnosti tak je to nechávame na posúdení každého čitateľa.

Prečítajte si: Jakeš to pri krste knihy poriadne roztočil! Porovnal kapitalizmus so socializmom


Zdroj:
https://sk.wikipedia,org/wiki/Zoznam_socialistických_štátov,
https://sk.wikipedia,org/wiki/Karl_Marx,

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články