utorok, 30 mája, 2023

Mimoriadna sprava: Africký mor ošípaných potvrdený na území Slovenska!

Posledné články

Mimoriadna sprava: Africký mor ošípaných potvrdený na území Slovenska!

Z Ministerstva pôdohospodárstva dnes prišla šokujúca sprava, o ktorej informoval Daniel Hrezik. Africky mor ošípaných je potvrdení na území Slovenskej republiky. Výskyt Afrického moru bol potvrdením laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu. Diagnostikovali ho na území Slovenskej republiky v okrese Trebišov v obci Strážne, ktorá je v blízkosti s Maďarskom.

Mimoriadna sprava: Africký mor ošípaných potvrdený na území Slovenska!

Slovensko republika automaticky informovala aj Európsku komisiu, a tak isto, aj medzinárodný úrad WAHIS, ktorý sa špecializuje na nákazu zvierat.
Na území zistenia nákazy sa vytvorilo opatrenie v súlade s Nariadením vlády 277/2003 o usmrteni zvierat, ktoré sa nakazili Africkým morom. Tak isto je potrebné vytýčiť ochranné pásmo 3 km a pásmo dohľadu 10 km od ohniska nákazy.

Chovatelia dostanú ďalšie inštrukcie a opatrenia, ako sa majú v tejto časti chovať, aby sa nešírila ďalšia nákaza.
Agrorezort bude nasledujúce dni informovať verejnosť.

Zlin 2017:Kvôli africkému moru prasiat plati za Zlínsko mimořádná opatreni a

Je Africky mor prasiat nebezpečný?

Africky mor prasiat je vysokonakazlive vírové ochorenie prasiat domácich a prasiat divokých. Je spôsobené predovšetkým DNA vírusom z rodu

Asfivirus. Choroba sa prevažne vyskytuje endemicky. Výskyt predovšetkým subsaharskej Afrike. Postupne sa však tento nebezpečný vírus premiestňuje na územie Európy. Tento vírus prenášajú kliešte rodu Ornithodoros. U týchto kliešťov sa vírus prenáša zo samičky až na jej potomstvo. Tento typ kliešťov je predovšetkým v Afrike. Objavujú sa však postupne aj na území Stredozemného mora. Príkladom je Španielsko či Sardinia.

V ostatných oblastiach, ako Slovensko sa tento vírus prenáša blchami, vsami či muchami. Naopak komárí a klasické európske kliešte vírus neprenášajú. Vírus je extrémne odolný a môže ostať infekčný viac než jeden rok v krvnom sere.

Africky mor prasiat je vysokonakazlive vírové ochorenie prasiat domácich a prasiat divokých. Je spôsobené predovšetkým DNA vírusom z rodu Asfivirus.

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/africky-mor-osipanych-potvrdeny-na-uzemi-slovenska/1831911, https://cs.wikipedia.org/wiki/Africk%C3%BD_mor_prasat

 

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články