streda, 1 decembra, 2021

Neuveríte, kto by mohol nahradiť Lajčáka ak by odstúpil?

Posledné články

Neuveríte, kto by mohol nahradiť Lajčáka ak by odstúpil?

Súčasná problematika ilegálnej migrácie a významný globálny problém postupne vyúsťuje aj do Slovenských záujmov

Ide predovšetkým o podpísanie Globálneho paktu OSN o ktorom sa dlhodobo rozpráva. Práve Miroslav Lajčák je otvorený podpísať Globálny pakt OSN aj ked s týmto rozhodnutím nesúhlasí väčšia časť opozície, koaličná SNS či niektorí jednotlivci zo SMERU-SD. Otázka je však či to Lajčákovi nakoniec vyjde. Kontroverzný pakt nakoniec nepodpíše ani Poľsko, ktoré sa pripojilo k ďalším štátom. Ako najzásadnejší problém je strata suverenity. Práve krajiny V4 by mali ťahať za jeden uzol. Ak sa však pozrieme na tvrdohlavé rozhodnutie Lajčáka podpísať zmluvu za každú cenu vychádza nám zatial, že Slovensko sa uzlu jednoducho chytiť nechce. Chce byť pravdepodobne viac v spojení zo západom. Nemeckom a Francúzskom. Na druhej strane však treba priznať, že s diplomatickým rozhodnutím nesúhlasí ani predseda strany SMER-SD Robert Fico. Karty sa týmto rozhodnutím podpísať či nepodpísať môžu naozaj vyhrotiť. Netreba zabúdať, že Lajčák sa akoby SMERU vyhráža, že ak zmluva nebude podpísaná sám aj s postu najvyššieho diplomata v krajine odstúpi.

Náhrada za Lajčáka?

SMER-SD pravdepodobne počíta aj s takouto alternatívou. Podľa Denniku N môž do kresla Ministra zahraničných vecí nastúpiť najväčšia tvár strany SMER-SD. Je to súčasný radový poslanec NRSR a trojnásobný premiér krajiny Robert Fico.

„Mám nejakú víziu Slovenskej republiky a chcem takú Slovenskú republiku reprezentovať v zahraničí. Pokiaľ si zvolí cestu xenofóbie, netolerancie, musí si nájsť iného ministra zahraničných vecí,“ uviedol v utorok 20. novembra pred rokovaním vlády Miroslav Lajčák

Či ide len o špekulácie zistíme v nasledujúcich týždňoch. V súčasnosti je to však o veľkej neznámej ako tento pakt nakoniec dopadne. Najzásadnejším politickým gestom súčasnej Koalície je práve pakt OSN o migrácii. Ide o významné rozhodnutie. Oficiálne sa tento pakt podpíše v Marrakeši 10,11 decembra. To či Fico naozaj nahradí Lajčáka sa skutočne dozvieme v nasledujúcich týždňoch. Netreba však zabúdať, že nepodpísaním by si strana SMER-SD a koalícia rozhnevala Lajčáka, ktorého chceli postaviť na prezidentské voľby. Situácia sa naozaj vyostrila. Práve Globálny pakt bude najzásadnejším rozhodnutím vlády za obdobie 4 rokov. Ide o budúcnosť našej krajiny.

zdroj: https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Nahrada-za-Lajcaka-O-Ficovi-sa-hovori-ako-o-novom-sefovi-diplomacie-307049, https://dennikn.sk/1303748/v-smere-sa-uz-tyzdne-hovori-o-ficovi-ako-o-ministrovi-zahranicnych-veci/

 

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články