utorok, 30 mája, 2023

Nový minister zahraničia Fico? Čo na to koalícia?

Posledné články

Nový minister zahraničia Fico? Čo na to koalícia?

Nový minister zahraničia Fico? Čo na to koalícia?
Nový minister zahraničia Fico? Čo na to koalícia?

V stredopravej koalícii to naozaj škrípe. Práve vďaka kontroverznému paktu OSN sa koaličný partneri rozhádali natoľko, že v súčasnosti sa naozaj nevie ako bude Slovesnká diplomacia pokračovať. Lajčák svoju demisiu podal prezidentovi. Stále sa však hovorí, že prezident demisiu nemusí prijať a Lajčák Ministrom zahraničných vecí ostane. Práve Lajčák sa postaral o rozruch, ktorý s časti rozhádal koalíciu. Miroslav Lajčak patril medzi čelných predstaviteľov, ktorý vybudovali Migračný pakt OSN. Nakoniec sa však tento pakt nepodpíše. Šéf diplomacie ostal šokovaný a podáva demisiu. Lajčák dlhodobo analyzoval svoj koniec v ministerskom kresle. Slovensko pakt nepodpíše a tým pádom Lajčák drží slovo. Koalícia naďalej uvažuje či do Marrakéšu niekoho pošle alebo nie. Danko, Bugár a Pellegríni majú úplne odlišné názory na vec. Tým pádom v súčasnosti na problematiku Paktu OSN nemôžme vôbec hovoriť o jednotnosti koalície, ktorá poukazuje priam na defektný stav.

https://www.youtube.com/watch?v=oX-9f__m0Rc&t=7s

Danko by tam neposlal ani upratovačku, Pellegrini chce vybudovať analýzu a Bugár by tam jasne poslal zástupcu Slovenska, ktorý by obhajoval záujmy krajiny.
Nový minister zahraničia Fico? Ako reaguje koalícia?

Už pred 2 týždňami sa v kuluároch točilo meno Roberta Fica. Práve 3 násobný premiér by mohol zastupovať zahraničné záujmy Slovenskej republiky v budúcnosti. Mnohý sa však obávajú o odlišné smerovanie Slovenskej republiky. Mnoho poslancov sa však obáva, že ak Fico nastúpi môže dôjsť k inému smerovaniu Slovenskej republiky. Práve Lajčák patril medzi západne orientovaných diplomatov, ktorý bol aj Eurooptimistom. Stále je však otázne či Lajčákovú demisiu príjme Andrej Kiska, ktorý sa predovšetkým s Lajčákom podobá smerovaním. Kiska je taktiež optimistom všetkého západného. Poslanci sa v otázke Ficovho možného nového „jobu“ vyjadrili. Medzi prvými bol Andrej Hrnko. Podľa jeho slov by mu Fico ako minister zahraničných vecí nevadil.

https://www.youtube.com/watch?v=jSkUjqJrKeU&t=2s

“V Európe bol jeden z najrešpektovanejších premiérov v rámci východoeurópskych štátov. Nevidím v tom problém,” povedal Hrnko. Smer-SD sa však musí podľa jeho slov rozhodnúť, či bude presviedčať súčasného šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka, ktorý podal demisiu, aby zostal, alebo si nájde nového ministra. “My v zmysle koaličnej dohody toto riešenie, ak nebude v príkrom rozpore s našim politickým smerovaním, budeme akceptovať,”  vyjadril sa Hrnko

Cséfalváyová už tak optimistická nebola a stále by si najradšej počkala na oficiálne stanovisko.

“Neviem o tom, že by sa reálne uvažovalo o Ficovi. Napokon Lajčák je stále ministrom zahraničných vecí,” “Zatiaľ je to hypotetická možnosť, na ktorú sa pýtajú iba médiá“ reagovala Cséfalváyová

Podľa Milana Krajniaka by bolo otázne či by Fico zvládol túto funkciu. Na post nového Ministra zahraničných veci by si prial radšej Jána Kubiša.

 “Keby som mal povedať niekoho zo Smeru-SD, kto by tu funkciu zvládol, skôr by to bol pán Ján Kubiš ako Robert Fico,” skonštatoval Milan Krajniak

https://www.youtube.com/watch?v=QN2b8e6VN6k

zdroj: https://www.napalete.sk/fico-ministrom-zahranicia-hrnko-s-tym-nema-problem/

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články