piatok, 28 januára, 2022

O „umelcovi“ Kalmusovi natočili film

Posledné články

O „umelcovi“ Kalmusovi natočili film

Kalmus v novom filme
Kalmus v novom filme

Kalmus je osobnosťou, ktorá je svojím stvaranim niekedy nepochopiteľná. Na druhej strane sa Kalmus snaží využiť svoje všetky demokratické práva aby svoju „umeleckost“ a celospoločenskú tvorbu využil na plno.

Na druhej strane treba povedať, že Kalmusova umeleckosť je len čírou náhodou čmáraním po historických bustách ci náhrobných kameňov. Je tento človek vôbec umelcom? Alebo je to len exot, ktorý neustále provokuje obyvateľov. Film o Kalmusovi ma prehodnotiť mnohé myšlienkové pochody obyvateľov, ktorí sa prikláňajú na stranu, že Kalmus je všetko len nie umelec.

Bude tento film zaujímavou cestou ‚umelca‘? Alebo bude ísť o propagandisticky počin, ktorý správy s Kalmusa obetného baránka sveta?

Kalmusa si vybral Adam Hanuljak

„Zaujímal ma vzťah medzi veľkou históriou štátu a malými dejinami ľudí. To, ako sú schopní sa vysporiadať s minulosťou, ktorá je poznačená dvoma totalitnými režimami.“

Podľa režiséra firmu sa osadzovanie bust, ničenie pamätníkov len vyrovnanie sa s minulosťou štátu

To je práve to osadzovanie búst, tabuly a znázorňovanie predstaviteľov totalitného režimu a potom jeho osobné vyrovnávanie sa s vlastnou minulosťou, otec ako príslušník židovskej menšiny v Nemecku a príslušnosť jeho otčima ku Hlinkovej garde a ku komunizmu.

Film o Kalmusovom živote má naznačiť umelecký motív medzi samotným režisérom a hercom. „Bolo pre mňa zaujímavé hľadať prečo robí to, čo robí. Človek nekoná vždy len z politických pohnútok, je to spojené aj s osobným životom,“ vysvetľuje režisér a scenárista. Ocenený počin? Film o Kalmusovi získava postupne nové ocenenia.

Na Festivale Cinematik presvedčil dokonca aj medzinárodnú porotu. „Portrét zachytávajúci v otvorených situáciách muža, umelca a aktivistu, ktorý bojuje so spoločnosťou i sám so sebou. Život ako happening,“ zdôrazňuje medzinárodná porota Je zaujímavé, že počiny Kalmusa môže niekto považovať za umelecké. V súčasnej dobe plnej umelohmotnej humánnosti, solidarity a taktiež významnej mainstreamovej produktivite je Kalmus pre liberálne slniečka tvorcom novej umeleckej éry. Ničenie, devastovanie je v súčasnej dobe pravdepodobne významným počinom, ktoré obhajuje aj medzinárodná porota.

Aká je miera medzi umeleckou hodnotou a ničením pamätníkov? Súčasný svet ponúka neuveriteľnú mieru umeleckosti, kde je umelcom asi každý kto je v určitosti originálom. Kalmus je roztržitá osobnosť, ktorá niekedy viac ničí ako tvorí. Jedno sa Kalmusovi nepoprie. Je človek šokujúci verejnosť v každom smere. Čí však všetka tvorba je umeleckým dielom je otázne?

zdroj: https://kosice.korzar.sme.sk/c/20940747/exot-alebo-umelec-o-petrovi-kalmusovi-vznikol-film.html,https://www.cinematik.sk/program/2018-pripad-kalmus/,

 

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

1 komentár

  1. Ako už v článku bolo spomenuté, táto doba praje, jemne povedané, psychicky nevyrovnaným osobám, ktorí sa zaprezentujú akoukoľvek hlúposťou ako umeleckým dielom.Čím primitívnejšie, tým lepšie. A potom v tom ostatní hľadajú „umelecký“ zámer, ktorý nikdy nenájdu, pretože žiadny nie je! Ďalší najlepší ťah je nejaká židovská minulosť. A už majú vyhraté!!! Môžu robiť čo chcú. Už len chýba, aby povedal, že sa vždy cítil ako pes… a bolo by to úplne dokonalé v zmysle tejto doby.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články