Slovensko

Ochrankyňa práv: Žiadna štátna škola neposkytuje vzdelávanie v rómskom jazyku

Ochrankyňa práv: Žiadna štátna škola neposkytuje vzdelávanie v rómskom jazyku Podľa ochrankyne práv Márie Patakyovej by sa v budúcnosti malo prehodnotiť vzdelanie...

Written by Daniel
· 1 min read >
patakyova

Ochrankyňa práv: Žiadna štátna škola neposkytuje vzdelávanie v rómskom jazyku

Podľa ochrankyne práv Márie Patakyovej by sa v budúcnosti malo prehodnotiť vzdelanie v rómskom jazyku.

Ochrankyňa práv
Ochrankyňa práv

“Vyučovanie detí a žiakov v jazyku, ktorému rozumejú, je pritom nevyhnutným predpokladom na ich úspešné vzdelávanie,”

Práve podľa Patakyovej je potrebné a garantované Ústavou Slovenskej republiky práve národnostným menšinám dať právo na vzdelávanie v ich rodnej reči. Podľa ochrankyne práv sa právo na vzdelávací jazyk rómsky v školách vôbec neuplatňuje.

Väčšina rómskych detí a žiakov sa teda vzdeláva v školách s vyučovacím jazykom slovenským alebo maďarským,” skonštatovala ombudsmanka.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov (8.4) pripomenula v dôležitosť tejto problematiky vzdelať rómskych žiakov v ich materinskom jazyku.

Patakyova pripomína, že je dôležitou súčasťou „edukácie“ Rómov zabezpečiť aj vzdelávacie materiály v ich rómskom jazyku. Tak isto je dôležité vzdelávať učiteľov, ktorí sa budú práve špecializovať na výučbu rómskych detí. Cieľom vysokých škôl v budúcnosti by mali byť špecializované fakulty, ktoré by priniesli Rómsky jazyk. Snaha nových študijných programov sa finalizuje a približuje na Prešovskej univerzite a taktiež na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/patakyova-ziadna-statna-skola-neposkytuj/317935-clanok.html

 

Written by Daniel
Prečo PICUS Capital? Na Slovensku máme média, ktoré sú vlastnené a financované západom. Členovia a redaktori týchto médií sedia v správnych radách mimovládnych organizáciách a predstavenstvách neziskových organizácií. Takto nemôžeme zaručiť "objektívne spravodajstvo". A preto je lepšie si ho robiť sám! Profile

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *