utorok, 30 mája, 2023

Ochrankyňa práv: Žiadna štátna škola neposkytuje vzdelávanie v rómskom jazyku

Posledné články

Ochrankyňa práv: Žiadna štátna škola neposkytuje vzdelávanie v rómskom jazyku

Podľa ochrankyne práv Márie Patakyovej by sa v budúcnosti malo prehodnotiť vzdelanie v rómskom jazyku.

Ochrankyňa práv
Ochrankyňa práv

„Vyučovanie detí a žiakov v jazyku, ktorému rozumejú, je pritom nevyhnutným predpokladom na ich úspešné vzdelávanie,“

Práve podľa Patakyovej je potrebné a garantované Ústavou Slovenskej republiky práve národnostným menšinám dať právo na vzdelávanie v ich rodnej reči. Podľa ochrankyne práv sa právo na vzdelávací jazyk rómsky v školách vôbec neuplatňuje.

Väčšina rómskych detí a žiakov sa teda vzdeláva v školách s vyučovacím jazykom slovenským alebo maďarským,“ skonštatovala ombudsmanka.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov (8.4) pripomenula v dôležitosť tejto problematiky vzdelať rómskych žiakov v ich materinskom jazyku.

Patakyova pripomína, že je dôležitou súčasťou „edukácie“ Rómov zabezpečiť aj vzdelávacie materiály v ich rómskom jazyku. Tak isto je dôležité vzdelávať učiteľov, ktorí sa budú práve špecializovať na výučbu rómskych detí. Cieľom vysokých škôl v budúcnosti by mali byť špecializované fakulty, ktoré by priniesli Rómsky jazyk. Snaha nových študijných programov sa finalizuje a približuje na Prešovskej univerzite a taktiež na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

https://www.youtube.com/watch?v=wLXoE_Vy8cs

zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/patakyova-ziadna-statna-skola-neposkytuj/317935-clanok.html

 

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články