pondelok, 6 decembra, 2021

ODROVNAL VLÁDU! Nepustia vás do práce bez COVID testu? Urobte TOTO…

Posledné články

ODROVNAL VLÁDU! Nepustia vás do práce bez COVID testu? Urobte TOTO…

Autor: TASR, Martin Baumann

Známa tvár a syn bývalého ministra spravodlivosti advokát Ján Čarnogurský ml. pozorne vysvetlil, či zamestnávatelia na zamestnancov vôbec môžu vyvíjať nátlak.

„Ak vás zamestnávateľ nepustí do práce bez covid testu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa,“ vysvetľuje Čarnogurský ml.

Ďalej pokračuje

„Ak vás zamestnávateľ nepustí do práce bez ukázania covid testu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce. Vy pracovať chcete, ale zamestnávateľ vám bráni,“ vysvetlil známy advokát Ján Čarnogurský ml.

Zamestnávateľ tak musí počas doby, po ktorú svojho zamestnanca nepustí do  práce bez testu, náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku.

„Nie vždy musí byť osoba bez testu v karanténe.“ Inými slovami, kto nemá test, nemožno ho považovať za človeka patriaceho do karantény a rovnako  ani osoba, ktorá test má, ho nemusí zamestnávateľovi ukazovať, ak nepatrí do karantény na základe iných skutočností.

„V prípade prekážky v práci kvôli karanténe by zamestnávateľ mohol tvrdiť, že je to prekážka na strane zamestnanca. To však nie je váš prípad.“ vysvetľuje advokát.

Podľa Advokáta treba zamestnávateľovi uviesť, že nie ste mu povinní test ukazovať.

„Iba mu oznámte, že si uplatňujete svoj nárok na náhradu mzdy.“ Ideálne písomne.

„Pokiaľ vás bude zamestnávateľ tlačiť do neplateného voľna, oznámte mu, že s neplateným voľnom nesúhlasíte“ odporúča advokát Ján Čarnogurský ml.

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články