piatok, 28 januára, 2022

Odsúdenie Bašternáka je precedens aj pre Kisku

Posledné články

Odsúdenie Bašternáka je precedens aj pre Kisku

Odsúdenie Bašternáka je precedens aj pre Kisku
Odsúdenie Bašternáka je precedens aj pre Kisku

Média sú už dva dni zaplavené informáciami o Ladislavovi Bašternákovi a o jeho súdnom procese. Kde súd rozhodol o tom ze pán Bašternák je vinný zo spáchaniu zločinu nedovedenia dane a poistného za čo dostal päť ročný nepomienený trest.

A to za uplatnenie neoprávnenej vratky v hodnote takmer dva milióny eur.
Obhajca Bašternáka Peter Filip sa na mieste odvolal a v záverečnej reči povedal:

„V otázke rozhodovania o vine je právna situácia mimoriadne jednoduchá, keďže môj klient vyhlásil, že je vinný. Nielenže to vyhlásil, ale v zákonom stanovenej lehote uhradil predmetnú sumu. Vzhľadom na skutočnosť, že môj klient 10. januára 2018 uhradil 1,7 milióna eur, navrhujem ho oslobodiť spod obžaloby, lebo trestnosť činu zanikla. Navrhujem aj alternatívny návrh, a to trest odňatia slobody s podmienečným odkladom jeho výkonu,“ 

 

https://www.youtube.com/watch?v=aTn0XOzfUN4

Odsúdenie Bašternáka je precedens aj pre Kisku

Obhajca Filip zdôraznil že zastupoval mnoho podobných klientov, ale prepradnutie majetku sa žiadná iba u Ladislava Bašternáka.
Ladislav Bašternák sa pre médiami nevyjadroval a na žiadnu s položených otázok nechcel odpovedať.

Ešte koncom marca úrad špeciálnej prokurátúry informoval, že návrh pána Bašternáka na zastavenie stíhania zamietol a v tresnom čine nedovedenia dane a poistného podal prokurátor obžalobu.

Politológ vidí súvislosti aj s prezidentom Andrejom Kiskom

Politológ Roman Michelko vidí podobnosti s prípadom Ladislava Bašternáka a prezidenta Andreja Kisku. A to najme v postupovaní spoločnosti KTAG, ktorá si skrátila daň o 27 000€. Prípomíname že táto spoločnost patrí Andrejovi Kiskovi.

Jedná sa o prípad predvolebnej kampane v roku 2014. „Prezident“ sa podobne ako podnikateľ Bašternák k činu priznal, oľutoval ho. A taktiež ako Bašternák firma KTAG doplatila daň a za neoprávenú vratku DPH. 
Politológ Roman Michaleko, že Kiska za svoj čin nie je stíhaný, keďže ho chráni prezidentská imunita.

Po uplynutí volebného obdobia teda už za necelý rok hrozí hlave štátu trestné stíhanie?

 

Politológ vidí v odsúdený Ladislava Bašternáka na Slovensku precedens. Avšak u Kisku sa zejme bude merať spravodlivosť „iným metrom“ pripúšta politológ.

„Môže sa napríklad argumentovať tým, že Kiskov daňový únik bol menšieho rozsahu a verejnosť bude presviedčaná, že prezident na rozdiel od Bašternáka konal neúmyselne, že to bol omyl,“ povedal Michelko.

Už koncom budúceho roka 2019 končí Andrejovi Kiskovi volebné obdobie. Sami uvidíme uplatnenie zákona alebo nie? Odporúčam tento článok. 


Zdroj: 
https://www.napalete,sk/michelko-odsudenie-basternaka-je-precedens-aj-pre-kisku/

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články