utorok, 7 decembra, 2021

Prečo Lukašenko požiadal o stretnutie so Sergejom Šojguom? A, čo chcel od Putina?

Posledné články

Prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko sa v Minsk stretol s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom. V rozhovore s ruským ministrom obrany uviedol: „Taktiež som požiadal prezidenta Ruska o niekoľko nových typov zbraní.“

Bieloruský prezident však nepovedal o aké typy zbraní má ísť.
„Situáciu môžeme udržať pod kontrolou nielen v Bielorusku, ale aj na našich hraniciach,“ povedal Lukašnko pre agentúru Belta.
Bielorusko a Ruská federácia v týchto dňoch organizujú vojenské cvičenie, ktoré sa bude konať do druhej polovici septembra. Prezident Lukašenko je rád za takéto cvičenia a preferuje ich aktivity aj do budúcna.

 

Lukašenko (vľavo) pricestoval do ruského čiernomorského letoviska Soči, kde sa zúčastňuje na bilaterálnom rokovaní s ruským prezidentom Putinom.
Lukašenko (vľavo) pricestoval do ruského čiernomorského letoviska Soči, kde sa zúčastňuje na bilaterálnom rokovaní s ruským prezidentom Putinom (Zdroj: SITA/AP)

Lukašenko je pri moci od roku 1994 no po prvý krát má vo svojom štáte takéto masívne protesty podporované zahraničnými štátmi a to najme Poľskom. Dôvodom sú prezidentské voľby, ktoré nevyhral liberálna oponentka Cichanovská. Podľa nej boli zmanipulované a nedemokratické.
Pričom Lukašenko v Minsk vyhlásil, že nové voľby by sa mali konať po zmene ústavy.

Rusko sa v prípade protestov postavilo na stranu Lukašenka čo západne krajiny kritizovali. Rusko však pomôže Bielorusku aj finančne a to v hodnote 1,5 miliardy dolárov.
Putin v auguste oznámil, že Rusko na žiadosť Lukašenka vytvorilo záložnú policajnú jednotku. Tá by mala operovať v prípade toho, ak by sa situáciu v Bielorusku vymkla z podkontroly.

 

 

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články