Magazín

Pred 170 rokmi Ľudovít Šťúr vyhlásil Slovenskú nezávislosť

Pred 170 rokmi Ľudovít Šťúr vyhlásil Slovenskú nezávislosť Práve Ľudovítovi Šťúrovi by sme mali byť vďačný za Slovenskú nezávislosť. Rok 1848 by...

Napísal Adrián · 1 min read >
Ľudovit Štúr

Pred 170 rokmi Ľudovít Šťúr vyhlásil Slovenskú nezávislosť
Práve Ľudovítovi Šťúrovi by sme mali byť vďačný za Slovenskú nezávislosť. Rok 1848 by sa mal zapísať, pretože bol jedným z najslávnejších rokov. V júli 1848 sa popredný predstavitelia začali schádzať a budovať plán pre úspešné ozbrojené povstanie Slovákov. Po príprave a vybudovaní plánu sa všetci hlavní organizátori vybrali do Viedne.

Jedným slovom hrdina
Jedným slovom hrdina

Po prekročení moravsko-slovenských hraníc s 500 členným slovenským dobrovoľníckym zborom vyhlásil Ludovít Stúr v mene Slovenskej národnej rady slovenskú nezávislosť. Týmto vyzval slovenský ľud aby celonárodne povstali proti Maďarom a taktiež vypovedal poslušnosť uhorskej vláde.

 

Pred 170 rokmi Ľudovít Šťúr vyhlásil Slovenskú nezávislosť

„My v tomto slávnom okamžení sa za neodvislých od Maďarov vyhlasujeme, všetku poslušnosť maďarskému národu, jeho vláde vypovedáme! My povstávame proti ministerstvu maďarskiemu.

 
 

Maďari, použijúc vzbúr europejských, oborili sa na nášho spoločného kráľa a násilne vymohli od neho vládu maďarskú, to tak rečenô ministerstvo. Bolo nám predtým zle, ale pod ministerstvom maďarským stalo sa nám tisíc ráz horšie,”

Pre portál Na Palete komentoval túto historickú udalosť Robert Švec.

Bez Slovenského povstania v rokoch 1848 – 1849 by dnes slovenský národ neexistoval,”

“V meruôsmych rokoch sa časť Slovákov spoliehala na pomoc Viedne, boli aj takí, čo si mysleli, že nám pomôže Budapešť a nakoniec sme zistili, že nás oklamala Viedeň aj Budapešť. A v tom je odkaz aj pre dnešné dni. Nemôžeme sa ako národ spoliehať ani na Brusel, ani na Moskvu. Musíme sa vždy v prvom rade spoliehať iba na vlastné sily, na našu vôľu a odhodlanie bojovať za naše práva, tak ako štúrovci,“

Práve takéto osobnosti v súčasnom liberálnom svete chýbajú. Ak by v súčasnosti existovali „národný“ buditelia boli by pokladaný za bláznov či nacionalistov. Mená ako Štúr, Hurban, Hodža sú len dokonalým obrazom čestnosti a chrabrosti Slovákov. V súčasnom svete a ponímaní by ich rôzny „špecialisti“ kritizovali a označovali by ich. Veď práve Štúr je podľa Michala Havrana antisemita. Je šialené ako sa dejiny postupne menia a zabúda sa na národných buditeľov, ktorý by pre Slovenskú nezávislosť položili životy. Preto si dnešným dňom uctíme pamiatku týchto hrdinov a Slovenskú nezávislosť.

 


zdroj: https://www.napalete.sk/ludovit-stur-vyhlasil-pred-170-rokmi-slovensku-nezavislost/

Written by Adrián
Baví ma pomáhať druhým. Preto aj píšem tento blog aby som ľudí informoval o problémoch a situáciách. Profile

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.