pondelok, 24 januára, 2022

Putin odoslal odkaz všetkým členským štátom NATO. Prosí ich o toto!

Posledné články

Putin odoslal odkaz všetkým členským štátom NATO. Prosí ich o toto!

Vladimír Putin odoslal 19. septembra do všetkých metropol členských krajín NATO odkaz. Ide o prosbu na zavedenie moratória voči rozmiestneniu rakiet stredného a krátkeho doletu v Európe a v iných regiónoch.

Putin odoslal odkaz všetkým členským štátom NATO. Prosí ich o toto!

Oznámil to denník Komersant, ktorý sa odvolal na zdroj oboznameny s obsahom dokumentu.
Odkaz Putina obdržala aj šéfka zahranično-politického rezortu Európskej Únie Frederika Mogheriniova. Odkaz od Putina obdržal aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Rusko už dlhodobejšie žiadalo o takúto dohodu. Vedenie NATO však postoj Ruska ignorovalo a neprejavovalo žiadny záujem.

Putinov odkaz všetkým členským štátom NATO

„Vyzývame vás, aby ste podporili naše úsilie a vyslovili sa pre zavedenie v rámci NATO moratória na rozmiestnenie rakiet stredného a krátkeho doletu pozemné dislokácie, podobného tomu, ktoré vyhlásilo Rusko,“

Rusko je tak ochotne aj bez zásadnej zmluvy hovoriť s členskými krajinami NATO o istých verifikačných opatreniach.

História v krátkosti

ZSSR a USA spoločné podpísali zmluvu INF v roku 1987. Obidve strany sa tak zaviazali na dohode zlikvidovať všetky komplexy balistických okrídlených rakiet. Išlo o strely krátkeho a stredného dosahu.

V roku 2018 však Trump od tejto zmluvy odstúpil. Najvyššie Washingtonské vedenie upodozrievalo Moskvu za nedodržanie záväzkov. USA však žiadne dôkazy voči Rusku nepredložila. V tomto prípade zareagovalo aj Rusko a pozastavilo svoju účasť na zmluve INF. Zmluva stratila platnosť začiatkom augusta.

Vyjde nakoniec Putinovi výzva?

„Vyzývame vás, aby ste podporili naše úsilie a vyslovili sa pre zavedenie v rámci NATO moratória na rozmiestnenie rakiet stredného a krátkeho doletu pozemné dislokácie, podobného tomu, ktoré vyhlásilo Rusko,“ Vyjde nakoniec Putinovi výzva?

zdroj: https://cz.sputniknews.com/politika/2019092510729091-media-zjistila-obsah-putinova-poselstvi-clenskym-zemim-nato/, https://ac24.cz/-/putin-odeslal-poselstvi-clenskym-zemim-nato?redirect=%2F

obrazok: https://svet.sme.sk/c/22221188/putin-navrhuje-moratorium-na-rozmiestnenie-rakiet-v-europe.html Vladimir Putin.(Zdroj: TASR/AP)

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

1 komentár

  1. Ak peniaze, zisky a zbrojenie nie sú mantrou politiky a politikov, tak by mali Putinovu iniciatívu privítať! Mám však obavu, lebo zbrojenie je zdrojom najväčších ziskov rôznych korporácií v rámci NATO a „ľudia z NATO“ sú tam práve za týmto účelom !!!!!
    Takže Putinova zbytočná snaha.
    Vodcom a politikom NATO je osud EURÓPY ukradnutý …..

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články