utorok, 30 mája, 2023

Slovenská republika migračný pakt nepodporí. Je v tom však háčik aký?

Posledné články

Slovenská republika migračný pakt nepodporí. Je v tom však háčik aký?

Slovenská republika migračný pakt nepodporí. Je v tom však háčik aký?
Slovenská republika migračný pakt nepodporí. Je v tom však háčik aký?

Súčasná problematika migračnej vlny vyúsťuje do významných politických problémov

Pred viac ako 2 rokmi sa začala riešiť masívna vlna migrantov. Európsky lídri si to vtedy brali na ľahkú váhu, pretože sa v praktickosti nevedelo, že tento proces sa bude čoraz zväčšovať.

Tak to aj bolo. Európska únia v maximálnej možnej miere zlyhala. Otvorenosť lídrov poukázala na umelohmotný humanizmus, ktorý krajiny rozdelil na 2 odlišne tábory. Týmto problémom sa zásadne rozhádali niektoré štáty. Ide napríklad o Francúzsko či Taliansko. Varovný prst má aj Madarsko, ktoré migračný problém ihneď riešilo po svojom.

Ochrana hraníc však nie je z veľkou pravdepodobnosťou to pravé orechové, ktoré by únia presadzovala. Socialny lídry naopak migračnú otázku podporujú. Postupne ju však podporujú v menších množstvách ako inokedy. Problémom je hlboká a priam neoblomná maximálne možná tolerancia všetkých ilegálnych imigrantov. Za 2,5 roka súčasný lídri nenašli žiadny možný konsenzus aby boli všetky strany spokojné. Na druhej strane ešte viac rozhádali Úniu, ktorá postupom času stráca akoby možnosť demokraticky sa vyjadriť. Začalo sa to práve migračnou krízou. Otázka prerozdelenia je diktátom Únie s ktorým musí každý členský štát súhlasiť. Ak nesúhlasí postihne ho trest ako Maďarsko.

Migračná problematika má byť zažehnaná Paktom OSN o migrácii

Pakt OSN je však v súčasnosti najviac rozoberaný dokument za posledné týždne. Mnohé krajiny s týmto paktom nesúhlasia a jednoducho ho nepodpíšu. Štáty sa predovšetkým boja straty suverenity. Pakt s určitosťou nepodpíšu naši susedia. Ide o Rakúsko, Česko, Maďarsko, či Poľsko. Na rozhodnutie Slovenskej republiky sa dlhšie čakalo. Pellegrini a Lajčák sa však z veľkou pravdepodobnosťou dohodli. Pellegrini v Nedeľu (26.11.2018) oznámil Slovensku, že pakt v nijakom prípade Slovensko nepodporí.

„Odmietam znenie marakéšskeho dohovoru tak, ako je formulovaný a odmietam, aby sa k nemu Slovensko pridalo,“ povedal Pellegrini

Śtále však nad rozhodnutím Slovenska plynú ďalšie otázniky

„Na druhej strane platí aj ďalšie posolstvo. V prípade, že by účasť SR na hocijakej úrovni znamenala, že týmto SR vyjadrí súhlas, tak sa nik na nijakej úrovni marakéšskeho samitu nezúčastní,“ dodal Pellegrini či samotná účasť Slovenska na samite v Marrákeši bude znamenať, že Slovensko sa k paktu OSN o migrácii pridáva.

„Ak nám právna analýza ukáže, že je vhodné, aby sa nejaký nižší diplomat tohto stretnutia zúčastnil a mohol tam tlmočiť naše výhrady bez toho, aby to bolo vnímané ako to, že sme sa k paktu pridali, tak tam pôjde,“ pripomenul Pellegrini

Stále je to však na vážkach ako sa v skutočnosti vo finále rozhodnú najvyšší predstavitelia. Lajčáková demisia stojí na vlásku a na druhej strane si Pellegrini chce spraviť analýzu. Premiér Pellegrini nesúhlasí s podpísaním Marakešskej dohody. Prečo si však chce vypracovať takúto podivnú analýzu?

https://www.youtube.com/watch?v=WmHYoXbwKp8

zdroj: https://www.napalete.sk/pellegrini-slovensko-v-nijakom-pripade-migracny-pakt-nepodpori/

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články