utorok, 18 januára, 2022

„Sulík zamlčiava nepríjemnú pravdu pri predaji Vychodoslovenskej Energetiky!“

Posledné články

„SULÍK ZAMLČIAVA NEPRÍJEMNÚ PRAVDU PRI PREDAJI VÝCHODOSLOVENSKEJ ENERGETIKY (VSE)

Moderátor TA3 sa pýtal Richarda Sulíka prečo nevyužil predkupné právo pri predaji VSE (Východoslovenská energetika). Spoločnosť VSE si medzi sebou predali dve súkromné nemecké firmy, ale Slovensko malo v zmluve zakotvené predkupné právo, aby mohlo podnik získať späť do svojich rúk.

FOTO TASR /Jakub Kotian

Sulík toto právo nevyužil a namiesto toho zobral od Nemcov z pohľadu štátu chabé „držhubné“ 35 miliónov eur. Keď ho moderátor konfrontoval s našou kritikou, kritikou strany SMER-SD, Sulík povedal, že sa k tomu Fico nemá čo vyjadrovať, lebo nevyužil predkupné právo počas svojich vlád. Sulík zároveň dodal, že neodkúpil VSE späť lebo jeho trhová hodnota sa pohybuje okolo 700-800 miliónov eur a návratnosť pre štát by bola 25 rokov a viac. A teraz to bude zaujímavé..

V roku 2002, kedy sa Východoslovenská energetika (VSE) predávala (privatizovala) nemeckej spoločnosti RWE Plus bol ministrom financií Ivan Mikloš a jeho poradcom nebol nikto iný ako Richard Sulík. Obaja spoločne dohodli privatizáciu VSE do rúk nemeckej spoločnosti za 130 miliónov eur, pričom jej reálna trhová hodnota je okolo 800 miliónov eur, čo predstavuje rozdiel rekordných 670 miliónov eur, o ktoré Slovenská republika pri privatizácii národného majetku prišla aj vďaka pričineniu Richarda Sulíka.

Sulík s Miklošom teda najprv v roku 2002 predali zlaté vajce v podobe VSE do rúk Nemeckej firmy za sumu výrazne nižšiu ako je cena trhová (rozdiel cca 670 mil. eur!), čo indikuje možné porušenie zákona v oblasti nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom a rovnako môže indikovať korupciu pri privatizácii. A dnes ten istý Sulík kritizuje Fica, že neodkúpil späť VSE keď bol vo vláde. Ale Fico už nemohol od nemeckej RWE odkúpiť späť podiel za 130 miliónov eur, ako ich predal Sulík s Miklošom, pretože RWE už od Fica mohlo požadovať reálnu trhovú cenu cca. 800 miliónov eur.

Sulík teda dostal Slovensko do pasce a znemožnil nám odkúpiť späť do rúk štátu extrémne ziskové podniky, ktoré oni, ľudovo povedané, predali za 5 korún. A on bude ešte obviňovať Fica, ktorý do rúk štátu prinavrátil množstvo podnikov, ktoré sa sprivatizovali práve v čase, kedy mal na ministerstvo financií dosah Richard Sulík.

Preto by bolo na mieste, keby Sulík radšej vysvetlil podmienky privatizácie VSE, ktorá sa predala výrazne pod cenu, to by malo ľudí zaujímať. Nie obviňovať Fica za to, čo reálne pokazil on sám. Fico aj SMER-SD má do tejto veci čo hovoriť a garantujeme Vám pán Sulík, že do toho aj ďalej hovoriť budeme..“ vyjadril sa Igor Melicher na socialnek sieti Facebook

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

2 KOMENTÁRE

  1. Toto je národohospodár? Siahnuť na majetok jeho i jeho rodiny! Odvolať z postu ministra, kým nenarobí ďalšie sekery štátu!

  2. Realna trhova hodnota VSE v roku 2000 urcite nebola 800 miionov. V tom case to bol socialisticky skanzen, kde sa dali este stretnut trafostanice a vedenia z patdesiatych rokov. Infrastrukturny a modernizacny dlh VSE sa dal ratat v stovkach milionov a Miklos to predal Nemcom hlavne preto, ze Slovensko by na investicie ktore bolo potrebne urobit nemalo dalsich 20 rokov.

    Pocitat tymto sposobom hodnotu VSE by bolo ako keby som v roku 2000 predal zrucaninu stareho kastiela za milion, novy majitel by to opravil a zrekonstruoval tak, ze dnes by mal ten kastiel hodnotu 8 milionov a vy by ste ma obvinili ze som v roku 2000 predal kastiel v hodnote 8 milionov za milion…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články