nedeľa, 28 novembra, 2021

Svet šokovala správa po ktorej beži mráz po chrbte! Globálne riziko „očkovacieho nacionalizmu“

Posledné články

Americký spravodajský portál VOX tvrdí, že ruskí hackeri ukradli výskum vakcíny na liečbu pandemického ochorenia Covid-19. VOX opiera svoje tvrdenie o vyhlásenie Spojeného kráľovstva, USA ale aj Kanady. Tie krajiny sú presvečené o tom, „že na 95%“ išlo o ruskú spravodajskú službu.

Americká strana informovala denník The New York Times, že Rusko údajne nevyvíja svoju vakcínu na Covid-19. Namiesto toho bol údajný, nepotvrdený hackerský útok mierený na to aby urýchlil vývoj ruskej vakcíny.

Ruská strana účasť na hackerstve odmieta. Kirill Dmitriev, generálny riaditeľ Ruského priameho investičného fondu potvrdil, že ide o podvodnú kampaň voči ruskej vakcíne. „pretože ruská vakcína by mohla byť potenciálne prvou na trhu a mohla by byť potenciálne najúčinnejšou vakcínou vonku“

 

Globálne súperenie

S prípravou vakcíny sa ponáhľajú tri super veľmoci, medzi ktoré patrí Čína, Rusko a USA. V globálnom súboji, teda vzniká napätie aj medzi USA a Čínou. Dá sa, teda hovoriť o očkovacom nacionalizme? Tento pojem počúvame zo západu, kde sa západne štáty boja zlyhania vývoju vakcíny. Každý krajina vidí svoje vlastné geopolitické ambície v tom dosiahnuť vakcínu ako prvá.

Práve vakcína zamieša karty a posunie krajnú s vakcíinou vyššie na globálnom trhu. Nebude sa jednať len o miliardy ziskov, ale aj trhové postavenie danej krajiny. Teda môžeme hovoriť o očkovacom nacionalizme?

„Problém očkovacieho nacionalizmu by sa dal povedať jednoducho: povedzme, že by Spojené štáty mali dostať vakcínu skôr, ako sa ktokoľvek v ktorejkoľvek inej krajine dostane – tak by to bol očkovací nacionalizmus v plných farbách,“ povedal Mark L. Rosenberg.

 

Záujem o vývoj vakcíny má aj Kanada, Spojené krá%lovstvo, Nemecko, Taliansko či Francúzsko. Každá krajiny investuje miliardy do farmaceutického priemyslu. Ale nie každá krajina si to môže dovoliť. Čo potom ostáva takej krajine, ako je Slovensko?

Nič iné, len sa stať zákazníkom v geopolitickom súboji.

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články