Magazín

Totalita pokračuje len v inom kabáte

Totalita pokračuje len v inom kabáte, konkrétne v tom digitálnom. Bez pochyby žijeme v digitálne dobe, no dokonca až v digitálnej revolúcii....

Napísal Daniel · >
Totalita pokračuje len v inom kabáte

Totalita pokračuje len v inom kabáte, konkrétne v tom digitálnom. Bez pochyby žijeme v digitálne dobe, no dokonca až v digitálnej revolúcii. Máme mnohé digitálne vymoženosti, ktoré nám pomáhajú s bežným životom a uľahčujú nám prácu či rozhodovanie. Príkladom môžu byť aj obyčajné mobily, počítače či Indsutry 4.0 alebo umelá inteligencia. Sú to vymoženosti, ktoré nám majú slúžiť. No nie je tomu vždy tak ako by sa na prvý pohľad zdá.

Existujú určité kruhy, ktorým digitálna doba vyhovuje viac ako väčšine. Napríklad Národná bezpečnostná agentúra v USA (NSA – National Security Agency) je zodpovedná za zhromaždovanie a analýzu cudzích komunikačných prostriedkov. Webový portál The Guardian informoval o tom ako sa bývalý pracovník tejto agentúry, Edward Snowden rozhovoril o tom čo všetko robila táto agentúra.
Jednalo sa o zber a analýzu údajov milióny občanov na celej planéte, zväčša v USA a Európe. No NSA odpočúvala aj Angelu Markelovú a iných štátnikov. Bola to najväčšia známa špionáž na planéte.

 

Totalita pokračuje len v inom kabáte

Ale prečo spoločnosti Google a ESET? Podľa portálu WikiLeaks mala byť cieľom CIA aj spoločnosť ESET. CIA za jej pomoci mala zhromažďovať údaje o ich zákazníkoch. Teda ďalšie milióny dát.
ESET avšak tvrdí, že je v tom úplne nevinne. Údajne chyby kódu vraj opravili pred rokmi. Ruské ministerstvo obvinilo spoločnosť ESET z proti Ruskej propagandy:

“Táto protiruská kampaň môže zahŕňať nielen politicky motivované médiá, ako napríklad Washington Post alebo BuzzFeed, ale aj IT spoločnosti ako ThreatConnect, TrendMicro alebo Eset, ktoré majú silné väzby so CIA a NSA,”

 

 
 

Ale čo spoločnosť Google?

Prečítali ste si niekedy o tom s čím všetkým súhlasíte pri inštalácia aplikácii z Obchodu Play? Zrejme nie! Nikto si to v skutočnosti nečíta, len klikne na tlačilo súhlasu. A tu nastáva problém.
Už len pri obyčajných aplikáciách dávate súhlas k prehliadavaniu priečinku ako sú “Moje súbory” alebo len “Súbory”. V tomto priečinku sa nachádzajú vaše osobné a citlivé informácie.

Ako fotky, videá, hudba, osobné dokumenty, história a iné dáta. Z týchto dát sa dajú poskladať metadáta. Teda váš osobný digitálny profil. Vaše súkromie. Pri inštalácií ďalších rôznych aplikácii, súhlasíte s prístupom k GPS údajom, teda k vašej polohe. Mnohé aplikácie si môžu svojvoľne zapnúť sledovanie vašej polohy, bez toho aby ste to vedeli.

Avšak to najabsurdnejšie je to ako vás Google odpočúva. Každý smartphone (váš mobil) má zabudovaný mikrofón, ktorý slúži aj k tomu. Google pre zlepšovanie svojich reklám a skvalitňovanie služieb vás nepretržite počúva. Dôvodom sú lepšie zisky. Dôkazom je video nižšie.

Autor videa vysloví nejaké slovo a po načítaní stránky sa mu zobrazia reklamy, ktoré blízko súvisia s daným slovom. Toto je reálne odpočúvanie. Ale je to odpočúvanie ku ktorému ste dali súhlas.
Tomu sa vraví digitálna totalita.

 


Zdroj:
wikileaks,org
theguardian,com
Totalita pokračuje len v inom kabáte, Totalita pokračuje len v inom kabáte

Written by Daniel
Prečo PICUS Capital? Na Slovensku máme média, ktoré sú vlastnené a financované západom. Členovia a redaktori týchto médií sedia v správnych radách mimovládnych organizáciách a predstavenstvách neziskových organizácií. Takto nemôžeme zaručiť "objektívne spravodajstvo". A preto je lepšie si ho robiť sám! "Lepšie kriticky rozmýšľať ako hlúpo veriť všetkému." Profile

One Reply to “Totalita pokračuje len v inom kabáte”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *