pondelok, 24 januára, 2022

Toto zoberie peniaze z peňaženky všetkým Slovákom. Na, čo všetko sa musíme pripraviť?

Posledné články

Na finančných trhoch sa opäť skloňuje pojem Inflácia, tá je dôsledkom recesie ekonomík štátov Eurospekj únie, ktorú spôsobila pandémia COVID-19.

„Ekonómovia sa zhodujú, že úvodný šok z pandémie má jasné protiinflačné účinky. Spotreba sa totiž prepadla. Čo však príde ďalej, povedzme v nasledujúcich dvoch, troch rokoch? Tu sa názory odborníkov rôznia.“ Investicne.sk

Niektorí odborníci tvrdia, že tlačenie peňazí Európskou centrálnou bankou nás privedie do čias podobných finančnej krízy. Nakoľko „nafúknute“ peniaze umelo natlačené na podporu ekonomík spôsobia zvýšenie inflácie. No na druhej strane by sa to nemusel odraziť na reálnom nákupe bežných spotrebiteľov.

 

Inflácia EÚ
Inflácia EÚ / (Zdroj: Dado Ruvic/Reuters)

Bude ešte horšie?

Druhí odborníci však namietajú a hodnotia problém v spôsobe nákupu. Koronavírus podporila spotrebu domáceho, nákupu drahšieho tvaru naproti dovozu lacnejšieho tovaru z Ázie. A práve tento faktor môže spôsobiť nárast inflácie. Taktiež peniaze napríklad spomínané „helikoptérové peniaze“ sú cielené pre niektoré sociálne skupiny. Táto nerovnosť môže vyvolať nárast inflácie až nad 2%. Čo je viac než zdravá hranica inflácie.

Indikátor peňažnej zásoby M2 nám zobrazuje extrémny počet peňazí v obedu. Dokonca ani v 70. rokov počas stagflácie nebolo toľko peňazí na trhu. Peňažná zásoba je kvôli koronavírusu vyššia až o 20% naproti minulému roku.

 

Christopher Dembik, Saxo Bank
Christopher Dembik, Saxo Bank

 

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články