pondelok, 24 januára, 2022

Rusko Sankcie? Dotknú sa sankcie aj nás?

Posledné články

Rusko Sankcie? USA dali Európe ultimátum! Dotknú sa sankcie aj nás?

Len včera som písal článok o tom aké neúčinné sankcie boli uvalené na Ruskú Federáciu pred niekoľkými rokmi. Článok nájdete pod týmto odkazom.

Vo včerajšom článku som uviedol:

Vo všetkých médiach sa bude písať ako budú (alebo už sú) nové sankcie proti Rusku úspešné. Veď viete aj o tých prvých sa tak hovorilo a ako dopadli.

Rusko sankcie?

Nesporným faktom je že U.S.A a E.U nemajú dostatočné veľké obchodné vzťahy z Ruskom. Preto ho ekonomicky nemôžu oslabiť. Ide len o primitívnu logiku pričom nieje potrebné mať 13 titulov z politológie. Ak si toto každý rozumný občan na Slovensku uvedomí. Tak pochopí že opäť pôjde o hru západu a ovplyvňovanie verejnej mienky.

 

V dnešnom vyhlásení U.S.A jasne dávajú na javo o čom im ide:

Buď budú krajiny súhlasiť s kvótami zo strany americkej vlády alebo budú na tovar z týchto krajín uvalené tvrdé clá. „Uvádza to agentúra Bloomberg“

Pričom vyššie spomínané krajiny sú Kanada a Európska Únia čiže v podstate aj Slovenská Republika.

 

Tomáš Benedikovič
Trenčín, Vojenský opravárenský podnik Trenčín. Foto – Tomáš Benedikovič – Rusko sankcie

Ale veď mi nič neexportujeme do U.S.A! – Rusko sankcie

 

Toto by si pomyslel každý z vás ak by som to tu nespomenul.
Opak je ale pravdou! Naši výrobcovia majú obchodné vzťahy v zámori, síce nie veľké ale dôležité. Stačí si spomenúť na naše vojenské fabriky. Kde sa vyrábajú systémy do tankov, helikoptér. Taktiež sa u nás vyrábajú osobné zbrane, transportéry, nákladné autá, húfnice a iné..

Taktiež firma VOP Nováky (môžno si ju pamätáte z toho, že vybuchla tam nábojnica, teraz: Česká zbrojovka Uherský Brod – na pozvanie) je opäť v plne funkčná. Taktiež firma VOP Trenčín, Letecké opravovne Trenčín, MSM Martin…

Ako vidíte máme dosť zbrojárskych firiem z ktorých niektoré pracujú pre zákazy aj zo zámoria. Keďže sa v zbrojárskom priemysle točia obrovské peniaze tak to sa našej ekonomike môže docela dotknúť. Avšak nie až tak ako zahraničné fabriky na našom území.

 

transport a Logistika
Transport a Logistika – volkswagen BA (Slovakia)

 

Nemci, Talialni a Kórejci v Slovenskom priemysle

Ak si uvedomíme že našu ekonomiku tiahnú zahraničné korporácie a nadnárodne firmy, ktoré vyvážajú obrovské kvantá tovaru do Ameriky, tak to je už pekné číslo.
Máme na Slovensku firmy ako: Volkswagen Slovakia, Kia Motors, Jaguár, Samsung a iné firmy, ktoré sú vlastnené najme Nemcami a Talianmi. Ktoré tu boli postavené len kvôli lacnej pracovnej sile a lokácii trhu.

 

To všetko, ale môže zmiznúť ak sa na Európske produkty uvalí clo zo strany U.S.A!
Myslíte si že nadnárodné firmy a korporácie zostanú za takýchto podmienok na Slovensku? Ja si osobne myslím že nie. Ak nedôjde k podpore zo strany dotácií alebo daňových prázdnin, ktoré sú tak obľúbené na Slovensku zahraničnými firmami.

 

Ak sa na to pozrieme takto tak uvalené clá sa výrazne dotknú našej politiky. Ak by aj fabriky ostali na Slovensku chcel by znížiť svoje straty. A to pôjde ruka v ruke s optimalizáciu nákladov. To znamená zrušenie, alebo zníženie 13 platu, zníženie prémii, prepúšťanie a iné triky.

 

Kedy to začne?

Čas na to aby sa Európska Únia rozhodla je stanovený do 1.mája tohto roka. Čiže už len zopár dní.
Či chceme alebo nie aj tak z nás rozhodne Brusel!

„Prosíme všetkých, aby prijali kvóty, ak nie tarify,” povedal minister obchodu USA Wilbur Ross.

 

Záver – Rusko sankcie

Tak či onak, Slovenský obchod alebo slušne pracujúci ľudia pocítia tieto hry medzi západom a východom.
Či už sa prikloníme na sankcie alebo nie. Z jednej strany nám ešte viac oklieštia obchod z Ruskom na tej druhej nám udelia clo, ktoré zníži atraktivitu Slovenského trhu ako aj jeho výnos.

Akokoľvek to bude aj tak z náš rozhodnú v Bruseli.

 

„Obchodná vojna – to je hra so stratami pre každého,”

uvádza agentúra slová belgického ministra financií Johana Van Overtveldta, ktorý vyzval svojich kolegov v EÚ, aby zachovali pokoj a našli riešenie, ktoré všetkým umožní vyhnúť sa stratám.

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články