streda, 1 decembra, 2021

Venezuelčania zarobia viac! Maduro zvýšil minimálnu mzdu o 300%

Posledné články

Maduro zvýšil minimálnu mzdu o 300% a to kvôli tomu aby pomohol svojím obyvateľom z nedostatkom základných potrieb. Ako sú lieky či potraviny, ktoré sa stali pre niektorých občanov dosť vážnym finanačným problémom.

Maduro zvýšil minimálnu mzdu o 300%
Maduro zvýšil minimálnu mzdu o 300%

Venezuela sa topí v ekonomických, ale aj sociálnych problémoch. Krajina v 50. rokoch minulého storočia bola štvrtá najbohatšia krajina sveta. A to podľa výkonu ekonomiky na jedného občana. No dnes tomu tak nie je. Venezuela v 50. rokoch na jedného obyvateľa bola dvakrát bohatšia ako štát Chile, 4x bohatšia ako Japónsko, a 12x bohatšia ako Čína.

Príjmy krajiny sa v 80. rokoch sa podstatne znížili, ale stále bola Venezuela najbohatšia krajina v Latinskej Amerike. No dnes je to jedna z tích chudobnejších krajín. Problémom prečo sa krajine tak nedarí je práve to prečo sa jej tak darilo. A tým je čierne zlato, čiže ropa. Ktorá naštartovala prudký rast ekonomiky, avšak jej politici nevyužili peniaze na ozdravovanie ekonomiky. Ale investovali do sociálnej pomoci, perpláciali lieky, dotovali potraviny. Všetky peniaze sa premrhali a Venezuelčania ostali chudobní. Dnes je ekonomika na dosť zlej ceste a cena štátnej meny klesá rapídne za posldené roky.

 

Venezuela síce má viac ropy ako Saudská Arábia no stále nedokáže ozdraviť ekonomiku a robí tie isté chyby. OPEC tvrdí, že stále 95% peňazí z ropy tvorí štátny rozpočet. Čo je pre ekonomiku samozrejme dobrým príjmom, ale zlým uakzovateľom stability. Ak by krajina čelila ďalším sankciám zo strany USA, tak by sa sociálne problémy ako aj štáty rozpočet mohli ocitnúť na tenkom ľade.

Hrubý domáci produkt má podľa odhadov klesnúť na 14% a nezamestnanosť dosiahnúť až 30%. Z infláciou to tiež nevyzerá dobre.

Venezuela Inflácia
Venezuela Inflácia

 

Problém inflácie a sankcií?

Kraijna je surovinovo veľmi bohatá. Na jej území sa taží ropa, zemný plyn, diamanty no aj tak túto krajinu sankcie dostali do bodu, kedy sa musela vytvoriť národnú kryptomenu.
Kryptomena, ktorá už bola reálne predstavená a má byť príkladom toho ako sa dá reálne obísť sankcie USA. Kryptomena po dnázvom Petro (PTR) je výhradne financovaná zo zdrojov štátu a niektorých investorov.

 

Maduro zvýšil minimálnu mzdu o 300%

Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa rozhodol opäť pomôcť občanom a navýšil minimálnu mzdu o 300%. Dôvodom bola najme hyperinflácia krajiny, ktorá petrváva už od začiatku septembra 2018. Občania krajiny si výrazne polepšia. Dnes vieme, že toto navýšenie môže predstavovať úroveň platov v častiach Indie. Nakoľko sa perdpokladá mesačná cena minimálnej mzdy 6,5 dolárov čiže 5,6 eura.

Tento krok bol, nevyhnutný nakoľko sa v krajine dejú dosť vážne problémy. Ľudia si nežijú dobre tak prekvitá organizovaný zločil a taktiež občania utekajú do zahraničia.
Opozičný politici vyzývajú Madura aby odsúpil a pripravil krajinu na demokraciu.


Zdroj:
https://tradingeconomics,com/venezuela/inflation-cpi
https://spravy,pravda,sk/ekonomika/clanok/446141-venezuela-najviac-ropy-ale-aj-chudoby-a-nasilia
https://finweb.hnonline,sk/zahranicna-ekonomika/1683090-venezuela-stratila-polovicu-svojej-ekonomiky-planuje-vlastnu-kryptomenu

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články