utorok, 7 decembra, 2021

Začo vlastne získala Čaputová cenu? Opäť bezvýznamná cena?

Posledné články

Začo vlastne získala Čaputová cenu?
Európsku cenu za politickú kultúru si prevzala prezidentka Zuzana Čaputová, k čomu sa vyjadrili rôzne politické osobnosti Slovenska. Najrazantnejšie stanovisko zaujal politický analytik Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár:

“Je nepísaným pravidlom, že politik by mal dostať 100 dní na to, aby ukázal, čo dokáže. Ale čo s politikom, ktorý to ešte nedokázal, ale je istými lobistickými kruhmi predčasne oceňovaný a velebený?”

„Asi sa zhodneme na tom, že významná cena je taká, ktorá má určitú tradíciu, prestíž a všeobecné uznanie. Nepovažujem sa za neinformovaného človeka, dovolím si povedať, že poznám všetky významné politické ocenenia v Európe, ale o „Európskej cene za politickú kultúru“ som jakživ nepočul,”

 

Začo vlastne získala Čaputová cenu?

Chmelár dosť pochybuje o kvalite tejto ceny ak ju dostal aj „apstinent“ Jean-Claude Juncker.
Chmelár:

“Je až neskutočné, aké ceny si politici medzi sebou dokážu vymyslieť a udeľovať. V zdôvodnení o udelení ceny sa píše, že vraj „každý európsky demokrat by mal oceniť odhodlanie a odvahu Zuzany Čaputovej“ (cítite sa byť menšími demokratmi, keď to vo vás vyvoláva rozpaky?), laureátka sa prirovnáva k protikomunistickému disidentovi Václavovi Havlovi (to vážne chce niekto porovnávať človeka, ktorý viedol dve desaťročia zápas za slobodu a strávil niekoľko rokov vo väzení s aktivistkou proti komunálnej skládke?) a zdôrazňuje sa, že cenu dostala „ako nová tvár nádeje“.

“Čiže niečo ako keď Barack Obama získal Nobelovu cenu mieru za jadrové rakety, ktoré mohol zlikvidovať, ale neurobil to? Ozaj, prečo nikto nenavrhol Nobelovu cenu za ekonómiu Robertovi Ficovi za výstavbu diaľnice do Košíc, ktorú mohol postaviť?”

“Ak vám to stále nepripadá trápne, ak stále nechápete, možno vám svitne, keď doplním, že cenu udeľuje jedno z najväčších multimediálnych vydavateľstiev v Európe Ringier. Ten Ringier, ktorý vlastní sieť toho najšpinavšieho bulváru s metódami, od ktorých sa pani prezidentka slovne vždy dištancovala. Ten Ringier, ktorý donedávna vlastnil aj Nový Čas. Ten Ringier, ktorý je najväčším prevádzkovateľom internetového obsahu na Slovensku. A predovšetkým ten Ringier, ktorý vlastní Aktuality.sk, hlasnú trúbu Zuzany Čaputovej a Progresívneho Slovenska.”

“Za normálnych okolností by toto všetko bolo malicherné a nestálo by to za reč, nanajvýš za niekoľko vtipov, hoci tí príčetnejší priaznivci Zuzany Čaputovej by snáď mohli pochopiť, že ak sa nad tým ľudia pozastavujú, nie je to preto, že by nedopriali pani prezidentke nejakú cenu, ale že je to prinajmenšom čudné, ak nie vyslovene trápne.

Túto cenu si Zuzana Čaputová zaslúži asi tak ako kapitán Danko svoje výložky – veď si len predstavte zamestnanca, ktorý nastúpi do práce a po dvoch dňoch získa ocenenie „pracovník roka“. Oveľa vážnejšie je, že týmto politickým lobingom sa často vytvára kult osobnosti, ktorý zámerne umlčiava konštruktívnu kritiku a potláča verejnú kontrolu takéhoto politika.”…

“Tým z nich, ktorí sú schopní kriticky rozmýšľať, by som odporučil, aby sa už z tej povolebnej opice zobudili a začali si klásť správne otázky. Lebo ak má byť úlohou hlavy štátu iba vytvárať dojem, takú funkciu nepotrebujeme. A ak sa má stať akýmsi moralizujúcim nástrojom politického nátlaku istých záujmov a skupín či už doma alebo v zahraničí, potom je takáto úloha pre demokraciu vyslovene škodlivá až nebezpečná.”

 

Celý názor Eduarda Chmelára si môžete pozrieť na jeho Facebook profile.

Začo vlastne získala Čaputová cenu? Opäť bezvýznamná cena.

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články