piatok, 17 septembra, 2021

Životná cesta Slovenského hrdinu M.R.Štefánika

Posledné články

NEzaočkovaní ako ODPAD spoločnosti? Keď nemáte očkovanie alebo PCR test, nepatríte do spoločnosti…

NEzaočkovaní ako odpad spoločnosti? Keď nemáte očkovanie alebo PCR test, nepatríte do spoločnosti...“V celom Francúzsku nedostanete ani len bagetu na raňajky v reštaurácii, keď...

NEzaočkovaná Matka dorazila Lengvarského: “Keď spoznáte hnev rodičov, ani úplatky od Pfizeru vás neochránia!”

NEzaočkovaná Matka dorazila Lengvarského: "Keď spoznáte hnev rodičov, ani úplatky od Pfizeru vás neochránia!"Matka a známa tvár SHO Katarína Boková okomentovala ministra zdravotníctva Vladimíra...

Otvorený list Marošovi Žilinkovi: “Žiadam o Lipšicové trestné stíhanie! Bez akýchkoľvek dôkazov zneužíva svoj úrad na to, aby sa v slovenskej spoločnosti…

Otvorený list Marošovi Žilinkovi: "Žiadam o Lipšicové trestné stíhanie! Bez akýchkoľvek dôkazov zneužíva svoj úrad na to, aby sa v slovenskej spoločnosti...OTVORENÝ LIST GENERÁLNEMU...

Advokáta Kubinu vyškolil novinár: Otázka, pri ktorej sa nervovo zrútil! “Ale, ale to z toho nevyplýva akože on on o tomto…”

Advokáta Kubinu vyškolil novinár: Otázka, pri ktorej sa nervovo zrútil! "Ale, ale to z toho nevyplýva akože on on o tomto..."Advokáta Kubinu vyspovedal novinár,...
Roky na strane pravdy, podporte nás aj vy, prosím.Už roky na strane skutočnej pravdy a ochrany tradičných hodnôt Slovenskej kultúry. Pomôžte nám vybudovať silné mediálne zázemie. Aj vďaka vašej podpore môžeme skutočne rást. Len vďaka vašej podpore funguje tento portál. Ďakujeme!     

Životná cesta Slovenského hrdinu M.R.Štefánika

životná cesta hrdinu
životná cesta hrdinu

Milan Rastislav Štefánik patrí medzi najdôležitejšie historické osobnosti Slovenska. Bol politikom, generálom francúzskej armády a taktiež astronómom. Je známe, že bol členom Národnej rady v Paríži v období 1918-1919.  Svetobežník Štefánik je spoluzakladateľ Ceskoslovenska ( spolu s Masarykem a Benešom ).

Detstvo budúceho Generála

Milan Rastislav Štefánik sa narodil na západnom Slovensku. Presne to bolo v dedine Košariská pri Myjave. Štefánik sa narodil ako 6 dieťa v rodine. Mal 12 súrodencov . Jeho otec bol evanjelický farár Pavol Štefánik.

Vyrastal v chudobných podmienkach

Budúci svetobežník vyrastal v rodine Evanjelického farára. Evanjelický farár však nezabezpečoval dokonalé živobytie pre svoje deti. Deti vyrastali v chudobných podmienkach a ich život by sa dal v praktickosti porovnať s roľníckym životom. Na druhej strane mal Štefánik väčšie možnosti vzdelávania, pretože jeho otec bol vzdelaným národovcom, ktorý neustále učil svoje deti. Taktiež už v detstve bol budúci svetobežník konfrontovaný mnohými knihami či národnými časopismi, ktoré ešte viac motivovali Štefánika k silnému národnému cíteniu.

Šikovný študent Štefánik

Štefánik bol podľa mnohých spisov najšikovnejším žiakom košarišskej školy. Po vychodenom Evanjelickom Gymnáziu. Sa Štefánik rozhodol študovať na Strednej škole. Stredné školy však v období mládežníckom období Štefánika boli Maďarské. To však Štefánika nezastavilo a začal sa učiť po Maďarský. Najviac mu v tomto pomohol jeho otec Pavol.

Dostal sa na evanjelické lýceum v Bratislave ( vtedajší Prešporok).  Evanjelickom lýceu študovali aj jeho dvaja bratia Igor a Pavol.  Štefánik aj na lýceu nesklamal a poukázal na fantastický prospech. Po troch rokoch však školu opustil spolu s bratom Pavlom, kde odišiel  študovať do Šoprone a potom do Sarváše. Práve odchod zo škôl bol zabezpečený slabším prospechom brata Pavla, ktoré Milan nechcel opustiť.

Na novej škole spoznal svoju prvú Lásku

Milan Rastislav Stefánik skutočne nemal problém študovať všade. Jeho motiváciou bolo neustále zlepšovanie samého seba. Milan si taktiež na novej škole našiel prvú lásku menom Emília Chovanová. Úspešné štúdium v Sarváši úspešne odmaturoval. Jeho budúcnosť smerovala do Prahy, kde si vybral štúdium Inžinierstva v Prahe. Popri štúdiu pôsobil Milan v spolku DETVAN. Popritom sa okrem štúdia a spolku v DETVANE stíhal venovať spolku evanjelických akademikov či stúpencom profesora Tomaša Garika Masáryka.

Zlom nastav v roku 1900, kedy sa po príchode domov pohádal Štefánik u otcom, kde mladého študenta otec vyhnal z domu. Štefánik nejaký čas žil u priateľa Vavra Šrobára. Štefánik sa rozhodol pre rapídnu zmenu a stavebné inžinierstvo opustil. Talent na všetko sa dal zapísať k štúdiu Astronómie. Jeho aktivity v spolkoch ako napríklad Detvan pokračovali.

Dokonca sa v roku 1901 bol Milan predsedom Detvanu. Nakoniec sa však kvôli jednotlivým nezhodám rozhodol zo spolku odisť.  Štefánik sa v letnom semestri rozhodol pokračovať v štúdiu v ZURICHU. Išlo o letný zahraničný semester, ktorý Štefánik chcel využiť na maximum.

Nové štúdium a nový ľudia mu zabezpečili nájsť nové kontakty, ktoré v budúcnosti Štefánik aj využil. Po návrate sa rozhodol Štefánik k opätovnému návratu do spolku Detvan. Inteligentný mladý muž získal automaticky autoritu a bol okamžite na valnom zhromaždení zvolený za opäť za predsedu Detvanu.

Po úspešne ukončenom štúdiu sa Štefánik odhodlal odisť do Francúzska, kde sa odhodlal dostať k najslávnejším astronómom v Paríži. Flammarionov a Janssen bola nová motivácia pre mladého talenta. V Paríži sa stretol s ďalším v buducnosti slávnymi osobnosťami ako Bohumil Kafka či Otakar Španiel. Milan Rastislav Štefánik po ťažkých existenčných problémoch vo Francúzku sa zo všetkých síl snažil o vybudovanie vlastnej hvezdárne. Milan Rastislav Štefánik však nemal finančné prostriedky a s týmto problémom mu pomohol vtedajší senátor Emile Chautemps.

Ten mu nakoniec poskytol finančné prostriedky a Štefánik sa rozhodol odcestovať až do Severnej Afriky. Štefánikova výprava patrila medzi dôležitú životnú skúšku. Precestoval Alžírsko, Tunisko, Saharu či pohorie Atlas. Navštívil taktiež Kartágo. Milan Rastislav Štefánik sa stal svetobežníkom. Onedlho preskúmal a prebádal skoro celý svet.

Zastavila ho však smutná správa. Jeho otec a vzor umiera v roku 1913. Stefanik plánoval v nasledujúcich rokoch usídliť sa na Tahiti. Vláda Francúzska zo Štefánikom mala iné zámery. Francúzi sa chceli postarať a vybudovať novú telegrafickú sieť a sústavu meteorologických staníc. Za úspechy Milana Rastislava Štefánika mu francúzska vláda udelila najväčšie francúzske vyznamenanie Rytier Cestnej légie.

Svetobežník Milan však dlhodobo trpel bolesťami žalúdka, ktoré ho z jeho aktivít na určitú dobu zastavili. Aby sa Milan vyhol dlhodobým bolestiam, ktoré mu neustále komplikovali život rozhodol sa pre operáciu žalúdku. Po uzdravení ho zastihla správa o vypuknutí vojny.

Zo svetobežníka k vojenskému pilotovi

Štefánik dlhodobo predpovedal začiatky vojny. Štefánik však dúfal že vojna pomôže aj osamostatniť Slovákov. Práve Stefánik spájal Slovensko a Česko stále do jedného celku. Aby vo vojne pomohol rozhodol sa nastúpiť do vojenskej leteckej školy v Chartres.  Po skončení leteckej školy sa Štefánik venoval prieskumným letom.

V roku 1915 mal Štefánik na mále a život mu zachránili priatelia

Na Srbsky front Štefánik pravdepodobne nikdy nezabudol. Vtedy mal náš národný hrdina s pekla šťastie. Pri Evakuácii z letiska v Niši lietadlom havaroval. Štefánik však boj zo smrťou na tento krát vyhral a v praktickosti sa mu nestalo nič. Na úteku ho začal trápiť „žalúdok“. Prežil aj vdaka priateľom, ktorý ho vtedy v maximálnej miere podržali a zachránili. Bola to dvojica Raoul Labry a Michael Bourdon. Štefánik bol s bolesťami žalúdka dopravený do Ríma. Osud to tak chcel aby sa v Rímskej nemocnici stretol s Claire de Jouvenel. Práve jej hovoril o pláne vybudovať samostatnosť Slovenska.

Záhadní žena menom Joevenel nebola len obyčajnou osobnosťou, ktorá trávila pobyt v nemocnici. Práve Jouvenel mala bližšie kruhy k významným menám politiky. Ak by nebolo Joevenel možno by sa Štefánik nikdy nezoznámil s predsedom Aristidom Briandem či najplivnejším mužom ministerstva zahraničných vecí Philippem Bertheotem.

Štefánik stále presadzoval jednotu Češka a Slovenska. Svoje plány mohol konečne ozrejmiť aj významným predstaviteľom. Stefanik podporoval taktiež vytvorenie ústredného reprezentatívneho orgánu zahraničného odboja. V roku 1916 sa Stefanikovi podarilo vytvoriť Československu národnú radu. V rade sa stretli významné mená, ktorým sa nakoniec v skutočnosti podarilo presadiť spojenie Ceska a Slovenska.

Predsedom hnutia národnej rady bol Masaryk post miesto predsedu zobral Jozef Durich a Štefánik a generálnym tajomníkom sa stal Beneš. Aktivity Stefánika pokračovali ďalej. Stretol. Vytváral osvetu v strednej, západnej ale taktiež východnej Europe.  V roku 1917 bol Štefánik aj v USA. Štefánik sa snažil o konsolidáciu krajanov v USA a získanie podpory ČSNR. V roku 1918 sa Štefánik armádnym ministrom. Vo funkcii pôsobil Stefánik až do svojej smrti, ktorá šokovala Slovákov a Cechov.

Svetobežník Štefánik svoju druhú leteckú katastrofu neprežil. Zahynul 4.mája 1919. Pri ceste domov z Talianska. Pochovaný je v Brezovej pod Bradlom.

Svetobežník a človek, ktorý dokázal niekedy až nemožné. Duša a srdce mu bila pre Slovenský národ, ktorému dal neskutočne veľa. Preto si týmto článkom uctíme pamiatku hrdinu, ktorý všetkými silami stál za Slovenskom. Preto si vážme to o čo sa snažil Štefánik. Veď ako povedal Štefánik

Mohyla hrdinu
Mohyla hrdinu

Národ, čo nectí, svoju históriu, nemá budúcnosť

Zdroj:https://cs.wikipedia.org/wiki/Milan_Rastislav_%C5%A0tef%C3%A1nik

PODPORTE NAŠU PRÁCU

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Posledné články

NEzaočkovaní ako ODPAD spoločnosti? Keď nemáte očkovanie alebo PCR test, nepatríte do spoločnosti…

NEzaočkovaní ako odpad spoločnosti? Keď nemáte očkovanie alebo PCR test, nepatríte do spoločnosti...“V celom Francúzsku nedostanete ani len bagetu na raňajky v reštaurácii, keď...

NEzaočkovaná Matka dorazila Lengvarského: “Keď spoznáte hnev rodičov, ani úplatky od Pfizeru vás neochránia!”

NEzaočkovaná Matka dorazila Lengvarského: "Keď spoznáte hnev rodičov, ani úplatky od Pfizeru vás neochránia!"Matka a známa tvár SHO Katarína Boková okomentovala ministra zdravotníctva Vladimíra...

Otvorený list Marošovi Žilinkovi: “Žiadam o Lipšicové trestné stíhanie! Bez akýchkoľvek dôkazov zneužíva svoj úrad na to, aby sa v slovenskej spoločnosti…

Otvorený list Marošovi Žilinkovi: "Žiadam o Lipšicové trestné stíhanie! Bez akýchkoľvek dôkazov zneužíva svoj úrad na to, aby sa v slovenskej spoločnosti...OTVORENÝ LIST GENERÁLNEMU...

Advokáta Kubinu vyškolil novinár: Otázka, pri ktorej sa nervovo zrútil! “Ale, ale to z toho nevyplýva akože on on o tomto…”

Advokáta Kubinu vyškolil novinár: Otázka, pri ktorej sa nervovo zrútil! "Ale, ale to z toho nevyplýva akože on on o tomto..."Advokáta Kubinu vyspovedal novinár,...

Začína boj za Slovensko?! “Za toto si zaslúžia len PUTÁ na ruky! Ideme povedať ľuďom, aké zločiny pácha…”

Začína boj za Slovensko?! "Za toto si zaslúžia len PUTÁ na ruky! Ideme povedať ľuďom, aké zločiny pácha..."Tlačovka Robert Fico (SMER SD) a Peter...